Nowy numer 15/2024 Archiwum

Nocne zwiedzanie

Podczas Nocy Muzeów na Lubelszczyźnie każdy znalazł coś dla siebie.

W Muzeum Lubelskim Noc rozpoczęła się od wykładu "Starożytne monety greckie i rzymskie" oraz zwiedzania wystaw. Dla mieszkańców otwarta została także  Kaplica Świętej Trójcy. Na Zamku Lubelskim  do północy oglądać można było wszystkie wystawy stałe i czasowe. W Galerii Labirynt w Lublinie podczas Nocy Muzeów zaprezentowali  się artyści performance z Korei Południowej.

Na lubelskim Starym Rynku w podziemiach zabytkowej kamienicy Lubomelskich w Piwnicy pod Fortuną można było oglądać multimedialną wystawę prezentującą "złoty wiek" Lublina. Wykorzystano w niej osiągnięcia techniki - dotykowe prezentacje, hologramy, wizualizacje - by w atrakcyjny sposób opowiedzieć o przeszłości miasta. Wystawa składa się z dziesięciu nowocześnie zaranżowanych sal. Lublina, życie i zwyczaje XVI-wiecznych mieszczan, kulturowe i religijne bogactwo miasta, lubelski wymiar sprawiedliwości, XIX-wieczną rewolucję przemysłową. Dziesiątą i najważniejszą salą jest zabytkowa winiarnia z unikatowymi w skali kraju XVI-wiecznymi malowidłami o tematyce świeckiej, które powstały z inspiracji renesansową obyczajowością, filozofią antyczną oraz mitologią.

Atrakcje z okazji Nocy Muzeów przygotowały też m.in. Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem", Galeria Wirydarz, Dworek Wincentego Pola i Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza.Wstęp na wszystkie wydarzenia był bezpłatny. Noc Muzeów zakończyła się krótko po północy.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy