GN 28/2018 Archiwum

Stawiają na klasykę

Od pięciu lat w Lublinie i Świdniku odbywają się w maju wspomnienia i wykłady poświęcone ojcu profesorowi Mieczysławowi Krąpcowi. W tym roku pojawiły się także nowe inicjatywy edukacyjne inspirowane jego myślą.

I LO w Świdniku otwiera klasę o profilu klasycznym. Za uniwersalne fundamenty kultury w kształceniu klasycznym uznaje się humanistykę. Chodzi w nim o solidne podstawy, które pozwolą młodemu człowiekowi rozumieć rzeczywistość, dostrzegać związki przyczynowe, być komunikatywnym i mieć swoje zdanie – podkreśla Aneta Jagieła, wicedyrektor świdnickiego liceum. Znakiem rozpoznawczym klasy klasycznej ma być elitarność, wysoki poziom nauczania przedmiotów humanistycznych i matematycznych oraz ciekawa oferta przedmiotów dodatkowych. Poza rozszerzonym kształceniem z języka polskiego i z dwóch wybranych przez ucznia przedmiotów młodzież będzie mogła uczyć się: filozofii, retoryki, łaciny, zastosowań matematyki z elementami logiki oraz dziedzictwa narodowego. Absolwent tej klasy dostanie się na każdy kierunek uniwersytecki, będzie obyty w przestrzeni kulturalnej, chętnie włączy się w działalność obywatelską, będzie umiał określić swoje życiowe cele. Więcej o świdnickim pomyśle w kolejnym "Gościu Niedzielnym".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma