Nowy numer 33/2018 Archiwum

Moneta ORP "Lublin" zwodowana

Moneta z wizerunkiem okrętu transportowo-minowego, noszącego imię naszego miasta, została sowicie oblana morską wodą.

Narodowy Bank Polski wprowadził w czerwcu tego roku do obiegu okolicznościową monetę 2-złotową ze stopu Nordic Gold z wizerunkiem okrętu transportowo-minowego „Lublin”. Moneta, na której uwieczniono ORP „Lublin”, jest już siódmą w serii „Polskie Okręty”. Do tej pory ukazały się – kolejno – monety z wizerunkami: ORP „Błyskawica”, ORP „Orzeł”, ORP „Dragon”, ORP „Piorun”, ORP „Gdynia” oraz ORP „Warszawa”. Seria „Polskie Okręty”, na którą złoży się osiem monet, poświęcona jest polskim okrętom wojennym. W tym roku ukaże się jeszcze jedna moneta – Fregata „Gen. K. Pułaski”.

Rewers monety przedstawia wizerunek ORP „Lublin” na tle morza. Na tradycyjnym awersie znalazły się godło RP oraz oznaczenie nominału i roku emisji. Autorem projektu rewersu jest Grzegorz Pfeifer, awers zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska. Uroczyste „wodowanie” monety odbyło się w obecności prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka oraz delegacji 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu –  kmdr. ppor. Jacka Kwiatkowskiego, kpt. Tomasza Baranika, chor. mar. Arkadiusza Szwajdy i st. mar. Łukasza Pacaka. ORP „Lublin” może osiągnąć prędkość do 16,5 węzła, zasięg tego okrętu to 1500 mil morskich, a wyporność – 1745 ton. Nowatorski w skali światowej projekt powstał pod koniec lat 80. ub. wieku w gdańskiej Stoczni Północnej. Obecnie „Lublin” służy w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Do przygotowania letniej zabawy włączyły się Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Lublinie oraz Galeria „Po Schodach”. Były atrakcje dla dzieci, konkursy rysunkowe, wystawa miniatur okrętów, no i woda, którą każdy mógł oblać wielką monetę.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma