Nowy numer 28/2018 Archiwum

Potrzebna krew

Na Lubelszczyźnie drastycznie zmalały zapasy krwi. W okresie od lipca do końca września, tradycyjnie zmniejsza się liczba chętnych do oddania krwi. Wynika to głównie z braku w tym czasie studentów w naszym regionie.

Tradycyjnie też w okresie wakacyjnym zwiększa się liczba wypadków w rolnictwie i wypadków komunikacyjnych. Znaczna część dawców krwi to studenci i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W lecie wielu spośród nich wyjeżdża. Dlatego też w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie brakuje krwi. Najbardziej potrzebne jest krew grupy "A" i "0". RCKiK bije na alarm. Dawcami mogą być pełnoletnie osoby, które ważą minimum 50 kg i nie chorują na przewlekłe choroby. Dawca powinien czuć się dobrze, być po lekkim śniadaniu. Poprzedniego dnia nie można pić alkoholu. Samo oddawanie krwi trwa do dziesięciu minut. Łącznie z badaniami, należy sobie zarezerwować około godziny. Dawca otrzymuje bezpłatnie tzw. krewkartę, czyli jedyny uznawany w szpitalach dokument, informujący o grupie krwi. Przechodzi bezpłatnie badania serologiczne i wirusologiczne. Dawcy otrzymują też osiem czekolad i drobne gadżety RCKiK. Satysfakcja z uratowania komuś życia - bezcenna. 

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma