Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ruszają za kilka dni

Pod lubelską archikatedrą działa pełną parą sekretariat XXXV Pieszej Pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę. Zapisy trwają do środy, kiedy to o 8.30 rozpocznie się Msza św., po której pątnicy ruszą na trasę.

Wygodne buty, dobrze spakowany plecak, coś od deszczu i różaniec - o tym nie możecie zapomnieć, wybierając się na pieszą pielgrzymkę.

W tym roku pielgrzymi będą nieść na Jasną Górę intencję ogólną – prośbę o liczne i dobre powołania kapłańskie w naszej archidiecezji w perspektywie zbliżającego się jubileuszu 300-lecia Seminarium Duchownego w Lublinie. Metropolitalne Seminarium Duchowne będzie też partnerem pielgrzymki, a "specjalna grupa" zachęcać będzie pątników do rozeznania swojego powołania.

Statystyki nie kłamią i rzeczywiście do seminarium zgłasza się mniej kandydatów. Z jednej strony wpływa na to niż demograficzny, jeśli mniej uczniów w szkołach, to i mniej decyduje się przekroczyć progi seminarium. Z drugiej strony rzeczywiście młodzi przeżywają kryzys wiary. – Żaden z tych powodów nie jest dla nas usprawiedliwieniem. Naszym zadaniem jest pomóc odkrywać młodym powołanie i nie chodzi tu tylko o powołanie do kapłaństwa, ale w ogóle powołanie w życiu. Dlatego chcemy być bardziej obecni na lubelskiej pielgrzymce na Jasną Górę, z którą weszliśmy we współpracę. Droga zmienia ludzi, oczyszcza ich i rodzi pytania, sprzyjają rozmowom, stawianiu pytań i szukaniu odpowiedzi. W takim trudzie i wysiłku wszyscy są równi. Ksiądz tak samo się męczy jak każdy inny, tak samo się poci, jest spragniony i głody. Obserwując to łatwiej często młodemu człowiekowi podejść i o coś zapytać, czy czymś się podzielić. Poza tym samo przebywanie razem przez kilka dni zbliża ludzi do siebie. Są długie wieczory, czasem ognisko, czy zwykły czas wolny, w którym przecież się nie milczy – mówi ks. Paweł Bartoszewski wychowawca w lubelskim seminarium.

Podczas jubileuszowej pielgrzymki pątnikom towarzyszyć będzie hasło "Z wiarą przez życie", a pomocą w przeżywaniu rekolekcji w drodze będą konferencje przygotowane przez ks. Artura Godnarskiego, zaangażowanego w inicjatywę Przystanek Jezus.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama