Nowy numer 33/2018 Archiwum

Kreatywni na zdjęciach

W lubelskim ratuszu zawisła wystawa prezentująca zdjęcia dwunastu młodych i przedsiębiorczych ludzi. Fotografie pokazują historie ich życia i sposób na realizację pasji.

Arek Szwed to grafik, który dla ceramiki rzucił dobrą pracę w agencji reklamowej. W swojej pracowni tworzy niepowtarzalne i niepokojące gliniane arcydzieła sztuki dekoracyjnej i użytkowej. Poza stylowymi zestawami do sushi, z jego pieca garncarskiego wyłaniają się groteskowe figury sów, jednorożców i zajęcy. Specjalizuje się jednak w aniołach. Artur Skrocki para się starym, nie znającym granic rzemiosłem artystycznej metalurgii. Pracował w pracowniach jubilerskich w całej Europie i przy oprawie diamentów w południowoafrykańskim Durbanie. Był jednym z pierwszych projektanów tworzących biżuterię tytanową.

Marcin Sudziński to pszczelarz, który w swojej pracowni fotograficznej wskrzesza niemal zapomnianą XIX wieczną technikę kolodionową. Katarzyna Lipska, choć z wykształcenia jest położną, nie zajmuje się noworodkami. Jej podopieczni to jaszczurki. W swojej hodowli ma ponad tysiąc gekonów. Prowadzi także jedną z największych w kraju farm owadów, przeznaczonych na karmę dla jaszczurek. Ireneusz Jerzy Trocki to miłośnik koni, ale przede wszystkim artysta grafik i metaloplastyk. Od wczesnych lat 80. prowadzi pracownię, której położenie znają tylko wtajemniczeni. Z tejże pracowni pochodzi znakomita większość trafiających na rynek komercyjny medali, ryngrafów i odznak noszonych przez służby mundurowe oraz Polskie Siły Zbrojne. 

Wystawa „Kreatywni 2013” to fotograficzna opowieść o lubelskiej klasie kreatywnej - twórcach i przedsiębiorcach działających na styku sztuki, rzemiosła oraz technologii. U podstaw projektu leży przekonanie o tym, że ludzie reprezentujący przemysły kreatywne, dzięki swojej naturalnej skłonności do innowacyjności, stanowią najbardziej wartościową grupę wśród przedsiębiorców i zasługują na specjalne traktowanie. Pomysłodawcą, koordynatorem projektu, a także kuratorem wystawy jest Michał Furmanek, Brand Manager z Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin, opiekujący się marką gospodarczą miasta. Autorami zdjęć są Marta Zgierska, Kuba Rubaj i Maciej Rukasz.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma