Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zabawa i dobre jadło

Jarmark Jagielloński w Lublinie już od lat jest jedną z najważniejszych kulturalnych atrakcji turystycznych Lublina i Lubelszczyzny. Co roku przyciąga kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy turystów.

Jarmark Jagielloński to unikatowe połączenie jarmarku kupieckiego w dawnym, historycznym wydaniu oraz jarmarku kulturalnego.Jarmark od lat jest miejscem spotkania odbiorcy z rzemieślnikiem, muzykiem, artystą czy projektantem, którzy w swoich działaniach poszukują ciągłości z tym, co obecne od wieków w kulturze i sztuce ludowej. W 2013 roku Jarmark Jagielloński odbędzie się po raz siódmy i potrwa od 15 do 18 sierpnia. Tegorocznym motywem przewodnim będzie zabawka ludowa. W związku z tym program obfitować będzie w wydarzenia związane z tą tematyką, a na Błoniach Pod Zamkiem przygotowana zostanie specjalna przestrzeń gier i zabaw. Można będzie podziwiać wystawy zabawek ludowych oraz prace współczesnych projektów. W programie pojawią się także gry i zabawy tradycyjne – starodawne, podwórkowe, spotykane na miejskich blokowiskach i na wiejskich podwórkach. Jednocześnie przez cztery dni będzie można wziąć udział w szeregu warsztatów rzemieślniczych, tanecznych i muzycznych, posłuchać koncertów, posmakować specjałów z Polski i krajów naszych sąsiadów, a przede wszystkim podziwiać nieprzebrane bogactwo autentycznego rękodzieła i sztuki ludowej.

W programie Jarmarku Jagiellońskiego nie zabraknie oczywiście muzyki. Koncerty odbędą się tradycyjnie już na Placu po Farze i wirydarzu klasztoru ojców dominikanów. Podczas tegorocznego Jarmarku będzie można zobaczyć także widowisko teatralne „Wereja” w wykonaniu teatru obrzędowego Czeladońka z Lubenki. Spektakl przedstawia dziś już nie praktykowane obrzędy i pieśni związane ze żniwami. Podczas Jarmarku zaplanowana jest Letnia Szkoła Zabawkarstwa, podczas której uczestnicy warsztatów, pod okiem twórców tradycyjnych zabawek, poznają techniki, metody i tradycje związane z zabawkarstwem. Zaplanowane są również warsztaty gry na suce biłgorajskiej, zielarskie, śpiewu tradycyjnego, tańca, warsztaty wycinanki, malowania na szkle, lepienia glinianych gwizdków czy warsztaty robienia słomianych pająków. Wśród pozostałych atrakcji tegorocznej edycji wydarzenia znajdą się m.in. Kino Jarmarkowe, Noc Świątyń, opowieści wędrowne z różnych stron Europy, pokazy rzemiosła, wystawy i spotkania. Będzie możliwość ozdobienia rowerów w stylu etno – projekt FolkSzprycha, wzięcia udziału w nocnych potańcówkach, a także uczestniczenia w spotkaniu dotyczącym konwencji UNESCO w sprawie Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, podczas którego twórcy, animatorzy, stowarzyszenia kulturalne będą miały okazję dowiedzieć się, jakie korzyści i konsekwencje niesie za sobą wpis na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy