Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dosyć defensywy Kościoła

Czy Kościół w Polsce potrafi znaleźć receptę na przemiany dokonujące się we współczesnej kulturze? Na KUL trwają Duszpasterskie Wykłady Akademickie, podczas których naukowcy i duszpasterze poszukują sposobów nowej ewangelizacji w Polsce.

Duszpasterskie Wykłady Akademickie otworzył abp Stanisław Budzik, wielki kanclerz KUL. Naukowcy wraz z duszpasterzami poszukują dróg i sposobów skutecznej nowej ewangelizacji. Zadbali także, aby prelegenci mieli wystarczająco wysokie kwalifikacje i doświadczenie we wskazywaniu zagrożeń dotykających współczesnego człowieka i sposobów ich przezwyciężenia. Arcybiskup Stanisław Budzik zachęcił obecnych w auli KUL duszpasterzy i naukowców, by wyjść z defensywy, a zacząć głosić radośnie Ewangelię każdemu człowiekowi. Natomiast ks. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ucieszył się, że DWA, odbywając się każdego roku na KUL i podejmując najtrudniejsze tematy, każą szukać także skutecznych rozwiązań. Prelekcje dotyczyły nie tylko analizy krytycznej współczesnych przejawów kultury, ale także podkreślały pozytywne zmiany.

W IV w. cesarz Dioklecjan zabraniał chrześcijanom posiadania Pisma Świętego i świętowania niedzieli. Chrześcijanie bronili tego prawa ze wszystkich sił, ryzykując nawet życiem. Współcześnie nikt nie zabrania wyznawania wiary czy chodzenia do kościoła, ale widać gołym okiem, że ludzie ochrzczeni, także w naszym kraju, odchodzą od praktyki i wiary. Dzieje się to w wyniku różnorodnych przemian, jakie zachodzą na naszych oczach. Oczywiście, chodzi często o systematyczne próby przemiany mentalności społecznej, w celu większych korzyści ekonomicznych. Czynników erozji chrześcijańskiej kultury w Polsce i na całym świecie jest wiele. Niepokojące są zmiany, jakie zachodzą w mentalności Polaków. Przejawia się to w odchodzeniu od świętowania niedzieli, w dowolności wyboru zasad moralnych oraz w braku szacunku wobec życia. Aby przezwyciężyć te niebezpieczne tendencje, potrzeba głoszenia Ewangelii w sposób autentyczny i radosny. Potrzeba też indywidualnego spotkania z człowiekiem.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • nirs
  30.08.2013 19:15
  Przecież już znaleziono sposoby.
  1) Komunia na rękę, jako sposób na rozbudzenie pobożności eucharystycznej.
  2) Nowoczesne kościoły jako sposób na podtrzymanie w ludziach poczucia sacrum liturgii.
  3) Ekumenizm, jako sposób na uzmysłowienie ludziom, że w Kościele Katolickim jest pełnia środków zbawczych.
  4) Promowanie wiary emocjonalnej, jako sposób na zaszczepienie wiary opartej na łasce i rozumie.
  itd itp.
  Czyli jest dobrze, nawet bardzo dobrze.
  A będzie jeszcze lepiej.
 • ala
  30.08.2013 22:11
  W nawiązaniu do wypowiedzi nirsa:

  5. sposób to promowanie ideologii gender na katolickim uniwersytecie jako sposób na umocnieniu moralności wierzących
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma