Nowy numer 33/2018 Archiwum

Biskup Grzegorz Ryś na KUL

O nowej ewangelizacji mówi się bardzo dużo od wielu lat. Niekiedy brakuje konkretu, a jedynie opisuje się zagrożenia współczesnej kultury. Jednak warunkiem podjęcia misji ewangelizacji jest osobiste nawrócenie. Słów biskupa Rysia na ten temat uczestnicy wykładów na KUL słuchali z zapartym tchem.

- Kiedy mówimy o nawróceniu, to znaczy, że zauważamy problemy po własnej stronie - powiedział bp Grzegorz Ryś. - O wiele jednak łatwiej jest mówić o tym, jak to się źle dzieje na świecie. Ciągle słyszymy, że jest dramatycznie. To są te wszystkie "acje" - globalizacje, laicyzacje itd. To wszystko ładnie brzmi, ale ja nie wiem za bardzo, co mam zrobić z tą globalizacją. A o wiele bardziej rozumiem, co można zrobić z Kościołem lokalnym, tym, w którym żyję - dodał. - Co jest prawdziwym problemem Kościoła? Naszym problemem nie jest nawet to, "jak jest", ale to, że chcemy to "jak jest" zakonserwować. By za wszelką cenę zachować dotychczasowy stan rzeczy - stwierdził bp Ryś.

Obszerny wywiad z biskupem Grzegorzem Rysiem o Kościele toruńskim i krakowskim, o różnicach między ks. Bonieckim a o. Rydzykiem, o języku duchowieństwa, o prawdziwym nawróceniu i kwestiach bioetycznych oraz o tym, co się dzieje gdy wiara traci sens, ukaże się w kolejnym numerze lubelskiego wydania "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma