Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nasz absolwent rektorem na Ukrainie

Podczas poświęcenia kamienia węgielnego akademickiej cerkwi i nowej części gmachu Wielki Kanclerz Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu (UKU) arcybiskup Swiatosław Szewczuk ogłosił nominację ks. dr. Bogdana Pracha na stanowisko rektora UKU.

Ks. Bogdan Prach, kapłan diecezji przemyskiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, ukończył seminarium duchowne w Lublinie i należał do grupy pierwszych wyświęconych greckokatolickich absolwentów naszego seminarium, w którym wspólnie z alumnami lubelskiej diecezji mieszkali i uczyli się seminarzyści z greckokatolickich parafii. Po święceniach pracował w parafiach na ziemi przemyskiej, zdobył licencjat z historii Kościoła na KUL i obronił doktorat z historii na UMCS. Od 16 lat pracuje na Ukrainie, najpierw jako rektor lwowskiego seminarium, później prorektor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Tam podjął się rozbudowy uczelni.

Nowa część gmachu Uniwersytetu, powstała na bazie niedokończonej budowli, w której za czasów ZSRR miał funkcjonować instytut kształcący kadry działaczy komunistycznych, pomieści Wydział Humanistyczny, Szkołę biznesu, Instytut liderów organizacji pozarządowych i Szkołę bioetyki.

Ukraiński Katolicki Uniwersytet jest spadkobiercą  Grecko-Katolickiej Lwowskiej Teologicznej Akademii, założonej w 1928 roku przez metropolitę Andrieja Szeptyckiego. Arcybiskup-wyganiec Josyp Slipyj założył w 1963 roku w Rzymie Ukraiński Katolicki Uniwersytet św. Papieża Klemensa. Uniwersytet został przeniesiony do niezależnej Ukrainy. Na początku działał jako Lwowska Teologiczna Akademia, następnie został przekształcony w Ukraiński Katolicki Uniwersytet. Jego długoletnim rektorem był obecny grekokatolicki biskup Paryża Borys Gudziak.

Warto zaznaczyć, że z kaplicy i pomieszczeń Uniwersytetu korzysta rzymskokatolicka parafia bł. Jana Pawła, w której posługę pełnią księża archidiecezji lubelskiej - ks. Grzegorz Draus i ks. Tomasz Milo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama