Nowy numer 28/2018 Archiwum

Biskupiak świętuje

Nowy "Biskupiak" działa już 20 lat. Uczniowie, nauczyciele i absolwenci jednej z najbardziej znanych lubelskich szkół obchodzili dziś 20 lat działalności szkoły.

W 1923 r. z inicjatywy biskupa Mariana Fulmana powołano do życia Gimnazjum Biskupie. Formalnie szkoła rozpoczęła działalność nieco później, w 1925 r. Pierwotnie było to gimnazjum dla młodzieży męskiej i spełniało funkcję niższego seminarium duchownego. W takim charakterze szkoła działała do 1962 r.

Po wojnie szkoła funkcjonowała do roku 1962, kiedy to została zamknięta i zagarnięta przez władze komunistyczne. Budynek powrócił do swojego prawowitego właściciela dopiero po 30 latach, zaś nowa szkoła – jako koedukacyjne XXI Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki – rozpoczęła pracę 1 września 1993 r. Od roku 2000 przy istniejącym liceum powstało także gimnazjum tworząc Zespół Szkół im. św. Stanisława Kostki.

Dziś szkołą potocznie zwana "Biskupiakiem" jest publiczną szkołą katolicką prowadzoną przez Archidiecezję Lubelską. W ciągu 20 lat jej działalności przeszła znaczącą drogę powrotu do czołówki szkół Lublina i województwa lubelskiego. Było to możliwe dzięki decyzji biskupa Bolesława Pylaka, która dała podstawę do reaktywacji szkoły oraz dzięki zaangażowaniu dyrekcji, grona nauczycieli, pracowników, a także uczniów i absolwentów szkoły. Do roku 2013 szkołę opuściło i zdało egzamin maturalny ponad 2500 absolwentów. Szkoła osiąga bardzo dobre wyniki na egzaminach, a także w olimpiadach i konkursach. Jako szkoła katolicka troszczy się też o stronę formacyjną i duchową, która w znaczący sposób kształtuje jej charakter i wewnętrzny klimat.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma