Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nie jesteście sami...

"Litanie polskie" w wykonaniu Cameraty Lubelskiej i Orkiestry Trybunału Koronnego można było usłyszeć podczas sobotniego koncertu w archikatedrze lubelskiej. "Nie jesteście sami... Litanie polskie" - to trzeci koncert w ramach cyklu "Mirabilia Polonica - muzyka-słowo-obraz".

To  artystyczne przedsięwzięcie skierowane było do szerokiego, zróżnicowanego kręgu odbiorców naszego miasta ze względu na wielopłaszczyznową formułę. Koncert był formą przedstawienia kultu Matki Bożej w twórczości muzycznej i literackiej. W ramach koncertu wykonane zostały XVIII-wieczne utwory polskich kompozytorów: J. Zeidlera - "Litania do NMP in F", J. Zeidlera - "Litania do NMP in A"", J. Wańskiego - "Litania do Najświętszego Imienia Jezus in G". To dzieła o szczególnym znaczeniu dla polskiej  kultury muzycznej, odnalezione i opracowane przez muzykologów związanych z  lubelskim środowiskiem naukowym (prof. Kazimierz Górski, prof. Andrzej Nikodemowicz). Koncertowi  towarzyszyły narracja w wykonaniu Jerzego Zelnika, oparta na tekstach poetyckich C.K. Norwida oraz prezentacja multimedialna.

Camerata  Lubelska to kameralny zespół wokalno-instrumentalny, powołany w 2001 roku z inicjatywy wybitnego muzykologa, dyrygenta - prof. Kazimierza Górskiego. Zespól  tworzą śpiewacy z wieloletnią praktyką wokalną, w wielu przypadkach wywodzący się z prężnie działającego akademickiego środowiska chóralnego Lublina. Zespół wypracowuje własną formułę wypowiedzi słowno-muzycznej, wywodząc ją z założeń XVI-wiecznej Cameraty Florenckiej; idea proporcji, wyrażonej przez pieczołowicie dobrane głosy wokalistów, jak i równoważne im partie instrumentów, uzupełniana jest tekstami zaczerpniętymi z bogatego dorobku poetów, filozofów i świętych doby współczesnej. W okresie swojej działalności artystycznej zespół zyskał już uznanie wśród szerokiego grona słuchaczy i krytyków muzycznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama