Nowy numer 03/2020 Archiwum

Antychrześcijański Talmud

Ta książka to przełom w polskiej biblistyce. Ksiądz profesor Mirosław Wróbel przedstawia stosunek judaizmu rabinistycznego do chrześcijaństwa.

Przez wieki rabini utrwalali fałszywy obraz Jezusa i Jego wyznawców. Chrześcijan określali mianem sekciarzy i bałwochwalców. Jezusa na kartach Talmudu przedstawiali jako magika i bękarta, człowieka wartego pogardy i przekleństwa. Kilka dni od promocji - Żydzi dziękują autorowi za tę książkę.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyła się promocja przełomowej książki "Jezus i Jego wyznawcy w Talmudzie". Autorem jest wybitny biblista z KUL-u ks. prof. Mirosław Wróbel, absolwent prestiżowego École biblique et archéologique française de Jérusalem. Bazując na tekstach aramejskich i hebrajskich odkrył, że Talmud posiada wiele wzmianek o Jezusie i chrześcijanach. Wszystkie mają charakter negatywny i antychrześcijański. - Antyjudaizm jest konsekwencją prześladowań chrześcijan w pierwszych wiekach po narodzeniu Chrystusa i wielkiej niechęci do nich ze strony judaizmu rabinistycznego. Rabini utrzymywali, że Jezus był bękartem zrodzonym z nierządu, że był wyłącznie człowiekiem i oszustem, który używał magicznych sztuczek by zwodzić tłum. Według Talmudu miał zostać ukamienowany i zawieszony na drewnianym palu. Rabini zaprzeczali przy tym jakoby pogłoski o Jego zmartwychwstaniu były prawdziwe. Chrześcijanie jako bałwochwalcy mieli niszczyć tożsamość narodu i przyczyniać się do zerwania Przymierza, jakie Bóg zawarł z Mojżeszem - mówi biblista.

Publikacja księdza Wróbla zestawia ze sobą przekaz Ewangelii i Talmudu. Jej zadaniem jest ukazanie prawdy o relacji judaizmu do chrześcijaństwa w pierwszych wiekach. Odkrycie i zrozumienie tych zależności pozwala spokojniej spojrzeć na to, dlaczego w wiekach późniejszych tak a nie inaczej kształtowały się relacje między Żydami a wyznawcami Chrystusa. Autor otrzymał już wiele pochlebnych słów ze strony środowisk żydowskich za napisanie tej książki. Jak podkreślił profesor Wróbel - docenili oni naukowy charakter tej publikacji, która nie ma nic z ideologii czy pseudonaukowego żargonu, gdyż w całości oparta jest na źródłach. - Zainteresowani mogą w niej sami przeczytać po hebrajsku kluczowe fragmenty Talmudu, nad którymi pracowałem. Także dla polskiego czytelnika przygotowałem szerokie tłumaczenia jego fragmentów. Oczywiście jestem wdzięczny za to, że udostępniono mi zbiory bibliotek w Jerozolimie, bez których ta książka by nie powstała - mówi ksiądz profesor. Autor podkreślił, że publikacja jest szansą na podążanie drogą prawdy dla tych, których gromadzą dwie siostry: Eklezja i Synagoga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Jasiek
  10.10.2013 10:18
  Autorzy notatki widać woleli nie dawać bliższych namiarów, gdzie nabyć tę książkę. Ewidentna pułapka poprawności.
 • JAWA25
  05.10.2016 23:46
  http://www.the614thcs.com/40.937.0.0.1.0.phtml tu piszą że Talmud odniesień do Jezusa i jego Matki nie zawiera
  doceń 33
 • JAWA25
  06.10.2016 00:06
  "Według Talmudu miał zostać ukamienowany" czyli nie dotyczyło to Jezusa z Nazaretu http://fzp.salon24.pl/456480,jezus-w-talmudzie,2 http://fzp.salon24.pl/456480,jezus-w-talmudzie,3
  doceń 32
 • JAWA25
  06.10.2016 00:08
  "Zainteresowani mogą w niej sami przeczytać po hebrajsku kluczowe fragmenty Talmudu" kto z was zna ten język?
  doceń 33

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama