Już po raz 18. w Lublinie odbywa się niezwykła impreza teatralna, tym razem pod hasłem: "Zapomnij o teatrze". Wydarzeniu, jak zwykle, towarzyszą projekcje filmowe oraz wystawy.
Na tegorocznych konfrontacjach prezentują się performerzy, teatry niezależne, ale też teatry repertuarowe, wyróżniające się nowatorskim programem. Wśród nich swój najnowszy spektakl „Lustro” pokazała Scena Plastyczna KUL – teatr autorski Leszka Mądzika. Przedstawienie, którego głównymi narzędziami wyrazu są obraz, ruch, światło, muzyka, powstało z inspiracji twórczością i osobą Brunona Schulza. Choć festiwal już jutro się kończy, ciągle jeszcze dostępne są bilety na jedno z najważniejszych przedstawień konfrontacji – "When the Mountain Changed It's Clothing”, które w sobotę 19 października o 19.00 rozpocznie się w hali Targów Lublin przy ul. Dworcowej 11. Do Lublina z tym widowiskiem przyjechał Heiner Goebbels, awangardowy kompozytor i reżyser z Niemiec, który jest gwiazdą 18. edycji Festiwalu "Konfrontacje Teatralne".
Międzynarodowy Festiwal "Konfrontacje Teatralne" został powołany do życia w roku 1996 przez przedstawicieli lubelskiego środowiska teatralnego związanego wcześniej z ideą "Konfrontacji Młodego Teatru" – Janusza Opryńskiego, Leszka Mądzika, Włodzimierza Staniewskiego i Tomasza Pietrasiewicza. Kolejne edycje festiwalu były autorską propozycją komisarzy artystycznych. Obecnie program festiwalu tworzony jest przez Janusza Opryńskiego, który od lat konfrontuje ze sobą różne formy i tradycje teatralne. W jego ramach prezentowane są dokonania najciekawszych osobowości teatralnych, które przedstawiają nowy sposobów rozumienia teatru. Od dwóch edycji festiwalu program główny uzupełniony jest o "show case lubelski”, czyli prezentację lubelskiego środowiska teatralnego, a od roku także o Maat Festiwal, którego idea koncentruje się wokół środków teatralnych wypływających z ekspresji ciała. "Konfrontacje Teatralne” to także szereg imprez towarzyszących, m.in. cykl filmowy "Kino Konfrontacji”, koncerty organizowane pod szyldem ""Muzycznych Konfrontacji Nocą”, wystawy w "Galerii Konfrontacji” i cykl spotkań i debat z twórcami.
Od 2010 roku oficjalna nazwa wydarzenia brzmi: Festiwal „Konfrontacje Teatralne”.