Nowy numer 20/2024 Archiwum

Aktywni obywatele gminy Kamień

Spotkanie wpisuje się w Europejski Rok Obywateli. Założeniem organizatorów było pobudzenie mieszkańców gminy do oddolnych inicjatyw obywatelskich.

W ramach trwającego Europejskiego Roku Obywateli kobiety z gminy Kamień w powiecie chełmskim zorganizowały spotkanie dla mieszkańców kilku okolicznych gmin.

Gościem specjalnym była posłanka Genowefa Tokarska, która wystąpiła z wykładem: „We wsi siła – jak wykorzystać ten potencjał”. Podczas swojego wystąpienia podkreśliła znaczenie rolnictwa dla polskiej gospodarki. – Rolnicy żywią i – dodam jeszcze – bronią nasz kraj przed kryzysem. To dzięki naszemu rolnictwu PKB nie spadło poniżej zera – powiedziała Tokarska.

Zdaniem obserwatorów, mieszkańców wsi cechuje duża nieufność, a to stanowi problem dla rozwoju i przedsiębiorczości. – Tylko inicjatywy oddolne, obywatelskie mają szansę powodzenia w dzisiejszych realiach – podkreśliła prelegentka. Zachęcała jednocześnie do zrzeszania się w stowarzyszenia i spółdzielnie oraz do tego, by rolnicy uczyli się przedsiębiorczości i zasad biznesu.

Prezes fundacji Za Bramą podkreślił w referacie konieczność równoważenia postępu z tradycją i wskazał zasadnicze kroki edukacji społeczności wiejskich. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz sąsiednich gmin. Wystąpiły także kapele ludowe z całego powiatu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy