Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Twarze nieistniejącego miasta

Dla reżyserki Nataszy Ziółkowskiej - Kurczuk inspiracją do powstania filmu "Twarze nieistniejącego miasta" była kolekcja szklanych negatywów odnaleziona w kamienicy przy Rynku 4 i w czerwcu 2012 roku przekazana do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Film wyreżyserowała Natasza Ziółkowska-Kurczuk, autorem zdjęć był Paweł Banasiak. W roli fotografa wystąpił Marcin Sudziński, związany z Ośrodkiem Brama Grodzka – Teatr NN, muzykę natomiast skomponował Paweł Romańczuk – lider wrocławskiego zespołu Małe Instrumenty. W filmie wykorzystano odbitki wykonane z ponad 60 wybranych negatywów oraz ponad 800 płyt szklanych. Bohaterami opowieści są utrwaleni na fotografiach dawni mieszkańcy miasta.

Zdjęcia dawnych mieszkańców Lublina i okolic odkryte zostały przez przypadek, podczas remontu kamienicy przy Rynku 4 w Lublinie. Na strychu znaleziono 2700 negatywów. Negatywy w różnych formatach zapakowane były w pudełka, owinięte w gazety i szmaty. Właściciele kamienicy przekazali negatywy w depozyt na 10 lat Ośrodkowi Brama Grodzka Teatr NN, który zajmuje się ochroną dziedzictwa kulturowego Lublina i Lubelszczyzny. Zostały one zeskanowane i udostępnione na stronie internetowej ośrodka .Nie wiadomo kogo dokładnie przedstawiają zdjęcia ani kto jest ich autorem. Na fotografiach są kobiety, całe rodziny, robotnicy, strażacy, rolnicy i żołnierze. Historię tych bezimiennych bohaterów ożywił film Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk. Produkcja filmu współfinansowana została z Lubelskiego Funduszu Filmowego. 28 listopada w studiu TVP Lublin zaplanowano projekcję filmu z muzyką na żywo.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy