Nowy numer 44/2020 Archiwum

Gra o pamięć

Są komputerowe, planszowe, ale od jakiegoś czasu na popularności zyskują również miejskie. W Lublinie już po raz czwarty będzie można wziąć udział w Grze Niepodległościowej.

Święto Odzyskania Niepodległości wielu młodym kojarzy się z nudnymi akademiami i przemowami, których nierzadko nie rozumieją. Patentem na zaangażowanie najmłodszych pokoleń w przeżywanie jednego z najważniejszych patriotycznych świąt w naszym kraju jest organizacja miejskiej gry niepodległościowej. Tego nietypowego zadania cztery lata temu podjął się lubelski oddział Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Podczas kolejnej edycji gry organizatorzy spodziewają się pięciuset uczestników. – Z roku na rok obserwujemy wzrost zainteresowania grą wśród mieszkańców Lublina – mówi druh Mikołaj Żurek, współorganizator gry. – Na pierwszą grę zapisało się nieco ponad sto osób, ale już w zeszłym roku mieliśmy czterystu uczestników.

Dla starszych i młodszych

W tradycji harcerskiej gra jako forma spędzania czasu wolnego odgrywa istotną rolę. ZHR organizuje mnóstwo gier zarówno dla młodszych, jak i starszych harcerzy. Dlatego założenie, że jeśli taka forma podoba się harcerzom, to może spodobać się również i innym, okazało się słuszne. Podobnie jak i w latach ubiegłych, tak i w tym roku, na lubelskim placu Litewskim stanie duży namiot, gdzie zarówno osoby indywidualne, grupy, jak i całe rodziny będą mogły zgłaszać swój udział w grze. – Grupa może liczyć maksymalnie dziesięć osób – podkreśla Mikołaj Żurek – ale nie mamy za to żadnych ograniczeń wiekowych. Zapisy przewidziane są między godziną 12.30 a 13.30 i w tych też godzinach wszyscy uczestnicy gry powinni rozpocząć swoją marszrutę. Uroczyste zakończenie rozgrywek planowane jest na godzinę 15, i w tym roku odbędzie się na dziedzińcu zamkowym. Organizatorzy zachęcają wszystkich do wcześniejszych zapisów przez fan page na Facebooku: Tydzień Patriotyczny ZHR w Lublinie, ponieważ jest to okazja do zdobycia w grze kilku punktów więcej już na starcie.

Konspiratorzy na start

W tym roku tematem gry będzie inny niż dotychczas okres historyczny. – Z tej racji, że Lubelska Chorągiew ZHR nosi imię Jaworzniaków, zaplanowaliśmy że uczestnicy wcielą się w konspiratorów podziemia antykomunistycznego z okresu 1944–1956 r. – informuje Żurek – Będą mieli w związku z tym do wykonania specjalne konspiracyjne zadania. Jak co roku na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. – Promujemy zdrowy i aktywny styl życia, więc główne nagrody na pewno będą związane ze sportem – mówi druh Mikołaj. – ale przewidujemy również szereg nagród dodatkowych, wśród których na uwagę na pewno zasługują planszowe gry historyczne. Żeby zdobyć nagrodę, niekoniecznie trzeba być pierwszym na mecie. Oprócz czasu liczy się także ilość zebranych podczas gry punktów. Tradycyjnie nagrody związane są z trzema pierwszymi miejscami, ale jest też przewidziana seria wyróżnień – m.in. dla największej rodziny, dla najstarszego lub najmłodszego uczestnika. Lubelski ZHR podobnie jak reszta polskich oddziałów przygotował również w ramach Tygodnia Patriotycznego i inne atrakcje. – Chcemy podczas Święta Niepodległości zorganizować malowanie muralu z antykomunistycznymi hasłami – mówi Mikołaj Żurek – a po południu, już po wszystkich uroczystościach na placu, harcerki przygotowują patriotyczne śpiewanki. Wieczorem natomiast zaplanowaliśmy projekcję dwóch filmów dokumentalnych o okresie podziemia antykomunistycznego. Gra odbędzie się w centrum Lublina, głównie w okolicach Starego Miasta. Każdy uczestnik otrzyma specjalną mapę, na której będą oznaczone punkty do zaliczenia oraz zadania do wykonania. Organizatory zapraszają do zabawy szczególnie całe rodziny, bo Gra Niepodległościowa to niezwykle ciekawa forma świętowania odzyskania przez Polskę wolności.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama