Bliżej do Chin

Otwarcie na studentów z dalekich Chin oraz możliwość zaprezentowania lubelskiemu środowisku chińskich filmów, artystów i zwyczajów to propozycja Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej, które otwarto na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie.

- Centrum ma służyć integracji studentów polskich i chińskich, którzy studiują w Lublinie, ale przede wszystkim poznaniu i promowaniu kultury, sztuki, historii, a także języka chińskiego - mówił podczas inauguracji Centrum, rektor UMCS, profesor Stanisław Michałowski. Podkreślał on, że UMCS liczy na studentów zagranicznych, w tym z Chin. Obecnie w lubelskiej uczelni studiuje kilku Chińczyków, ale uczelnia jest otwarta na kolejnych studentów z Azji.

Na gości, którzy odwiedzą Centrum czekają projekcje filmów z kina chińskiego, koncerty i wyjątkowe wystawy. Po uroczystym przecięciu wstęgi i oficjalnym otwarciu Centrum goście mogli podziwiać wystawę malarstwa prof. He Shuifa. Artysta ukończył studia o specjalności Malarstwo Ptaków i Kwiatów na Wydziale Tradycyjnego Chińskiego Malarstwa, Chińskiej Akademii Sztuk.

Nowe Centrum UMCS zajmie się m.in. organizowaniem kursów języka chińskiego, sympozjów naukowych dotyczących różnych dziedzin nauki i sztuki oraz prezentacją sztuki i kina chińskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..