Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Dotyka coraz większej liczby osób w każdym wieku. Ważne jest, by tę chorobę wykryć wcześnie. Samo badanie poziomu cukru we krwi zajmuje dosłownie chwilę.
W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą każdy, kto zdecyduje się na przejażdżkę specjalnym trolejbusem lub przyjdzie do specjalnego punktu na pl. Litewskim, będzie mógł zmierzyć poziom cukru we krwi. Elżbieta Koziej-Galińska, współorganizator akcji, podkreśla, że profilaktyka nie jest droga i nie wymaga zbytniego poświęcenia. – Jeśli ktoś chce tak naprawdę kontrolować sobie cukier, powinien robić to raz w miesiącu. W każdej przychodni można wykonać takie badanie i mieć orientację co do poziomu cukru w organizmie. W punkcie na pl. Litewskim badanie poziomu cukru odbywało się bez chwili przerwy. Korzystały osoby starsze, ale także studenci.
14 listopada, w dzień urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Postęp medycyny spowodował, że chorzy żyją dłużej, jednak większość pacjentów trafia do diabetologów zbyt późno. Według prof. Zbigniewa Gacionga, mniej więcej połowa Polaków nie wie, że ma cukrzycę lub jest nią bezpośrednio zagrożona. Z badań wynika, że aż 5 proc. dorosłej populacji cierpi na tę chorobę. Do grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę należą osoby powyżej 45. roku życia oraz osoby z nadwagą i otyłością. Uniknięciu tej choroby sprzyjają zdrowe odżywianie i uprawianie sportu.