Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wigilia dla Polonii i Cudzoziemców na UMCS

Śpiewano kolędy w kilku językach, zaprezentowano bogaty program artystyczny i czytano Ewangelię. Tak odbywał się opłatek Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS.

W Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego odbyła się wigilia Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS. W uroczystości wzięli udział pracownicy i studenci Centrum, a także zaproszeni goście. Impreza składała się z kilku części. Pierwszą z nich stanowiła część artystyczna, za którą odpowiedzialny był Teatr i Chór CJKP UMCS „Ponad granicami”. Studenci zaprezentowali kilkunastominutowe jasełka, ubogacone śpiewem scholi. Ci, którzy wzięli udział w wigilii, przybyli w większości z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Kazachstanu, ale nie tylko. Spotkanie stanowiło dla przedstawicieli innych kultur i religii okazję do zapoznania się z polską tradycją obchodzenia wigilii. Dopełnieniem występu był koncert chóru, który wykonał kolędy w wielu językach, m.in. po polsku, rosyjsku, ukraińsku, hiszpańsku, angielsku i niemiecku.

W uroczystościach wzięło udział około 170 osób. Wśród nich znalazły się takie osobistości, jak biskup Mieczysław Cisło, rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski, a także dyrektor CJKP UMCS prof. Jan Mazur. Ponadto obecni byli przedstawiciele Senatu RP, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władz Lublina i Lubelszczyzny. Po oficjalnym powitaniu, przemówieniach ważniejszych osobistości i odczytaniu fragmentu Ewangelii goście dzielili się opłatkiem i wspólnie zasiedli przy stołach do przygotowanego poczęstunku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama