GN 28/2018 Archiwum

Prawosławni świętują

Prawosławni z Lublina, którzy posługują się kalendarzem juliańskim, wczoraj obchodzili Wigilię a dziś świętują Boże Narodzenie.

Prawosławni posługują się kalendarzem juliańskim lub gregoriańskim. W większości miast Lubelszczyzny, podobnie jak w centralnej i zachodniej Polsce, powszechny jest zwyczaj świętowania przez prawosławnych Bożego Narodzenia według kalendarza gregoriańskiego, czyli tak jak katolicy. Według kalendarza juliańskiego Święta Bożego Narodzenia przypadają na 7 i 8 stycznia i właśnie w jednej z dwóch parafii w Lublinie święta obchodzone są w tym terminie. To parafia prawosławna p.w. św. metropolity Piotra przy ul. Dolińskiego, która jest parafią ukraińskiej społeczności prawosławnej Lublina. Nabożeństwa są tam odprawiane zgodnie z ukraińską tradycją cerkiewną. W pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia o godz. 9 zostaną tam odprawione świąteczne liturgie. Mimo różnicy czasowej przesłanie świąt, jak podkreśla ordynariusz Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej, ksiądz arcybiskup Abel jest takie samo. 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma