Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kim jest Mojżesz dla ludzkości?

Archidiecezja lubelska jest jedną z nielicznych, które od początku poważnie traktują ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu. Ogólnopolskie obchody są po to, by zainicjować je także na poziomie każdej diecezji i każdej parafii.

Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Episkopat Polski w 1997 roku. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii i kultur. Po raz pierwszy obchodzono go w 1998 roku. W tym roku ogólnopolskie obchody XVII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbywały się w Sandomierzu. – Archidiecezja lubelska jest jedną z nielicznych, które poważnie potraktowały ogólnopolskie obchody Dnia Judaizmu – mówi ks. prof. Alfred Wierzbicki z KUL. – Jest to niewątpliwie dziedzictwo śp. abp. Życińskiego, który zorganizował dość wcześnie obchody Dnia Judaizmu w Lublinie – dodaje ks. Wierzbicki. Dzień Judaizmu to wspólna modlitwa wyznawców chrześcijaństwa i judaizmu. Jest dniem wspólnej refleksji nad znaczeniem patriarchów dla chrześcijan i Żydów. – W tym roku w Lublinie zastanawiamy się nad rolą i znaczeniem Mojżesza dla nas i dla Żydów. Choć to nie Mojżesz jest ojcem wiary – mimo że judaizm nazywamy religią mojżeszową – a Abraham, któremu Bóg objawił się jako Pan Jedyny. Ale to dzięki Mojżeszowi monoteizm stał się monoteizmem etycznym – mówi ks. Wierzbicki. Obchody Dnia Judaizmu są także po to, by umacniać dialog między wyznawcami obu religii.

– Wzajemny dialog wymaga wzajemnego słuchania i zaufania, bez pomijania kwestii trudnych, w celu budowania wspólnoty wartości. W polskich dziejach Żydzi odegrali twórczą rolę. Mogli się tu odnaleźć dzięki otwarciu i gościnności w czasach, gdy inne kraje ich wypędzały – powiedział bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. – Dzień Judaizmu jest bardziej ważny dla chrześcijan niż dla Żydów. My bez znajomości korzeni nie będziemy w stanie poznać realizmu Ewangelii. Jezus Chrystus jest realną postacią historyczną i rodzi się w rodzinie żydowskiej. To zamysł samego Boga – dodaje ks. Wierzbicki. Podczas obchodów Dnia Judaizmu w Lublinie słowo wstępne wygłosił abp Stanisław Budzik. Nabożeństwu słowa Bożego przewodniczył ks. Alfred Wierzbicki. Natomiast w dyskusji naukowej udział wzięli: Tomasz Krakowski, Ewa Zając i Sławomir Żurek. Zdjecie: ks. Rafał pastwa /GN: lu3s06 ks alfred wierzbicki judaizm

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama