Nowy numer 48/2020 Archiwum

Mayday! Mayday!

W Chełmskim Domu Kultury kwitnie życie artystyczne i kulturalne. Dzieje się tak również za sprawą jednego z najstarszych teatrów amatorskich w Europie.

Teatr Ziemi Chełmskiej powstał w 1904 roku. Jest jednym z najstarszych teatrów amatorskich w Europie. W Polsce starszy jest tylko teatr Fredreum z Przemyśla. - Nasz teatr został reaktywowany w 2010 roku po piętnastu latach przerwy. Od czasu reaktywacji mamy regularne premiery i wystawiamy nasze sztuki na scenie w CHDK-u - mówi Basia Szarwiło, instruktor teatralny i reżyser. Amatorskim ruchem teatralnym Basia Szarwiło zajmuje się w Chełmie już ponad dziesięć lat. Na pierwszym roku studiów z animacji kultury podjęła decyzję, o tym, że należy zrobić coś w swoim rodzinnym mieście. - Teatr Ziemi Chełmskiej został reaktywowany w 2010 roku. Rozwinął się dzięki Basi Szarwiło i Pawłowi Czarnocie oraz dzięki zaangażowaniu innych osób, które kochają teatr - mówi Małgorzata Paździor-Król, dyrektor CHDK.

Sztuka "Mayday" R. Cooney'a - w oryginale „Run for your wife" - to angielska komedia okrzyknięta jedną z najlepszych na świecie. Wystawiana jest w wielu zakątkach świata trafiła także do Chełma. Wszystko za sprawą Teatru Ziemi Chełmskiej, który konsekwentnie stara się przygotowywać propozycje dla szerokiego grona odbiorców. - Nasze założenie jest takie, by sztuki były kierowane do szerokiego grona odbiorców w mieście. Nie są to najtrudniejsze sztuki, ale mówiące o poważnych sprawach. Sięgamy także po repertuar współczesny, choć jest to ryzykowne, gdyż współczesna sztuka obnaża pewne zachowania i schematy myślenia tzw. nowoczesnego człowieka. Ale po to jest teatr, by budzić kontrowersje i zadawać niewygodne pytania - dodaje Basia Szarwiło.

Teatr Ziemi Chełmskiej wystawia też klasykę, a niekiedy nawet wystawia bajki dla dzieci, angażując i animując środowiska szkolne. Aktorzy teatru to przeważnie młodzi ludzie: studenci, osoby pracujące oraz profesjonaliści. W najbliższym czasie na deskach sceny w Chełmskim Domu Kultury wystawione zostaną sztuki: "Mayday" i po raz kolejny  "Polowanie na Łosia". Basia Szarwiło gra w Mayday'u Mary Smith, jedną z żon Johna Smitha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama