Nowy numer 25/2018 Archiwum

Powstańcy w Dworku Pola

Rekonstrukcja obozu powstańczego, musztra, zmiana warty i posiedzenie sztabu powstańczego towarzyszyły w sobotę spotkaniu zatytułowanemu "Dwór polski w dobie powstania styczniowego - obrazy z historii Rzeczpospolitej".

Do Dworku Wincentego Pola z XIX wieku zawitał oddział powstańców styczniowych. Przyjęci przez gospodarzy, zbierają siły po ostatniej porażce, oczekując na przybycie kurierki Rządu Narodowego. Co postanowi sztab?

W co byli uzbrojeni powstańcy, jak spali, co jedli? Z czego uszyta była powstańcza konfederatka? Na te i wiele innych pytań można było usłyszeć odpowiedzi podczas rekonstrukcji historycznej przygotowanej m.in. przez Stowarzyszenie Słuchaj Patrz Pomagaj, Piąty Oddział Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego Kajetana Cieszkowskiego – „Ćwieka” (Grupa Rekonstrukcji Historycznej), Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy.

W programie, oprócz rekonstrukcji, znalazły się też okolicznościowe prelekcje, otwarto również wystawę "Dokumenty powstania styczniowego", na którą złożyły się m.in. biżuteria powstańcza, militaria oraz dokumenty i fotografie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma