Nowy numer 44/2020 Archiwum

Święty od raka

W Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli uroczyście zainaugurowano rok poświęcony duchownemu, który urodził się 600 lat temu.

Patronem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest św. Jan z Dukli. - Jest to przede wszystkim zasługa pani dyrektor prof. Elżbiety Starosławskiej - podkreślił podczas Mszy św. inauguracyjnej bp Mieczysław Cisło.

Uroczyste obchody Roku św. Jana z Dukli zainaugurowano podczas XIX świąteczno-noworocznego spotkania z pacjentami i przyjaciółmi COZL. We Mszy św. udział wzięli politycy lokalni i krajowi, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele mediów i duchowni z województwa lubelskiego. Obecny był także prawosławny arcybiskup chełmski i lubelski - Abel. Przybyli także pacjenci szpitala i personel. - Św. Jan z Dukli jest patronem na nasze czasy. Potrafił wspierać i dawać nadzieję, potrafił też jednoczyć różne środowiska i różne narody. A dziś potrzeba naszej jedności z Ukrainą - powiedział w homilii bp Cisło. I dodał: - Mamy nadzieję, że ten rok będzie rokiem dobrym dla Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej i od strony inwestycyjnej i od strony medycznej. Dyrektor COZL, prof. Elżbieta Starosławska podziękowała przyjaciołom za obecność, zapowiedziała rychłą budowę nowego skrzydła szpitala i życzyła pacjentom zdrowia.

Fragment ustawy sejmowej, ogłaszającej rok 2014 Rokiem św. Jana z Dukli brzmi: "275. rocznica ustanowienia św. Jana z Dukli patronem Polski wpisuje się w szereg działań władz polskich, które doceniały jego walkę o prawdę, wierność Bożym przykazaniom oraz ofiarną miłość Ojczyzny. Niech pamięć jego działań, zmierzających do troski całego narodu o wspólne dobro w duchu sprawiedliwości społecznej i miłości bliźniego, będzie fundamentem naszej tożsamości narodowej w Europie. Sejm RP, przekonany o szczególnym znaczeniu postaci św. Jana z Dukli dla naszego kraju, w 275. rocznicę ustanowienia go patronem Polski oraz w 600-lecie jego urodzin, ogłasza rok 2014 Rokiem św. Jana z Dukli".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama