GN 43/2020 Archiwum

Ks. prof. Heller: Nauka domaga się wolności

Ks. prof. Michał Heller to światowej sławy kosmolog i filozof, jeden z najwybitniejszych badaczy relacji między naukami przyrodniczymi a religią. W 2008 roku jako pierwszy Polak został laureatem Nagrody Templetona.

Wydział Filozofii KUL obchodzi swoje święto patronalne w dzień wspomnienia św. Tomasza z Akwinu. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele akademickim KUL pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Najważniejszym punktem programu było wręczenie statuetki i dyplomu Gratae Memoriae Signum Universitatis ks. prof. Michałowi Hellerowi – Absolwentowi KUL - światowej sławy kosmologowi i filozofowi, jednemu z najwybitniejszych badaczy relacji między naukami przyrodniczymi a religią.

- Ksiądz profesor Michał Heller jest wielkim uczonym i jednocześnie absolwentem naszego uniwersytetu. Bardzo się cieszymy, że dzisiaj mogliśmy wręczyć to wyróżnienie. To wyraz naszego szacunku i uznania wobec księdza profesora – powiedział rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński. Ks. prof. Michał Heller jest absolwentem Wydziału Filozofii KUL, na którym uzyskał również doktorat (1966) i habilitację (1969). Jest profesorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, założycielem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, członkiem Zwyczajnym Papieskiej Akademii Nauk i wielu towarzystw naukowych, w tym Towarzystwa Naukowego KUL. W 2008 roku jako pierwszy Polak został laureatem Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią.

- To wyróżnienie oznacza, że uczelnia pamięta o swoich absolwentach. Ja chciałbym to odwrócić i powiedzieć, że to absolwenci powinni raczej pamiętać o wdzięczności względem swojej uczelni. Bo przecież moja naukowa przygoda zaczęła się tutaj. Tu byłem formowany, a to  co później nastąpiło było logiczną konsekwencją. Tak właśnie interpretuje to wyróżnienie i jestem za to wdzięczny – powiedział ks. prof. Michał Heller. Profesor Heller poprowadził także wykład "Warunki początkowe Wszechświata". - Nauki nie wolno uprawiać w izolacji, w oderwaniu od świata. Nauka domaga się wolności. A KUL to realizuje, czy się to komuś podoba, czy nie - dodał naukowiec.

Gratae Memoriae Signum Universitatis - „Znak wdzięcznej pamięci uniwersytetu” – to wyróżnienie ustanowione przez Senat KUL dla Przyjaciół i osób szczególnie związanych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama