Już niebawem lubelscy biskupi wyruszą na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Znaczenie tej wizyty wyjaśnia abp Stanisław Budzik.
Wymiar eklezjalny
Każde nawiedzenie grobów i progów apostolskich posiada głęboko eklezjalny wymiar. - Pielgrzymka do miejsc uświęconych nauczaniem i męczeństwem apostołów oraz świadectwem tylu świętych umacnia wśród biskupów świadomość świętości i apostolskości Kościoła. Spotkanie z następcą św. Piotra i jego współpracownikami służy budowaniu jedności Kościoła przez wzajemną wymianę duchowych darów, będących wyrazem bogactwa jego różnorodności. Wymiana informacji i doświadczeń w sercu chrześcijaństwa pozwala spojrzeć na problemy własnego Kościoła lokalnego z prawdziwie uniwersalnej perspektywy Kościoła powszechnego – wyjaśnia arcybiskup Budzik.
Pierwsza wizyta za pontyfikatu papieża Franciszka
Wizyta biskupów polskich u progów apostolskich odbędzie się w dniach 1-8 lutego 2014 r., jest pierwszą za pontyfikatu papieża Franciszka. Oprócz Mszy św. sprawowanych w bazylikach Rzymu i modlitwy przy grobie bł. Jana Pawła II, zasadniczą treścią dni spędzonych w sercu i w centrum Kościoła będą wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej, zaś jej ukoronowaniem - spotkania z ojcem świętym Franciszkiem. Kuria Rzymska stanowi zespół urzędów, za pomocą których papież wypełnia swoje posłannictwo pasterskie i sprawuje władzę nad całym Kościołem. Należą do nich Sekretariat Stanu, kongregacje, trybunały, rady papieskie, komisje oraz inne dykasterie.
Najważniejsze jest spotkanie z papieżem
Arcybiskup Budzik dodał na zakończenie: - Najważniejsze będą spotkania z ojcem świętym Franciszkiem, najpierw w grupie kilku metropolii, a potem ze wszystkimi obecnymi w Rzymie biskupami z Polski. Już dziś zanosimy w jego intencji modlitwę, którą podpowiada liturgia: Boże, Ty wybrałeś swojego sługę Franciszka, aby jako następca apostoła Piotra przewodził całemu Kościołowi, wysłuchaj nasze modlitwy i spraw, niech jako zastępca Chrystusa na ziemi umacnia swoich braci, a cały Kościół niech jednoczy się z nim węzłami jedności, miłości i pokoju, aby wszyscy znaleźli w Tobie, Pasterzu dusz, prawdę i życie wieczne. Amen.