Już niebawem lubelscy biskupi wyruszą na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Znaczenie tej wizyty wyjaśnia abp Stanisław Budzik.
Już niebawem lubelscy biskupi wyruszą na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wezmą udział w spotkaniu ad limina apostolorum. Inaczej mówiąc, udadzą się z wizytą do grobów i progów apostolskich. Sens tego spotkania od strony teologicznej i prawnej wyjaśnia metropolita lubelski. - Św. Paweł otrzymał na drodze do Damaszku wewnętrzne pouczenie o Chrystusie, mocą którego głosił Ewangelię wśród pogan. Szukał jednak kontaktu ze św. Piotrem Apostołem. Chciał się upewnić, czy – jak pisze w Liście do Galatów – „nie biegnę lub nie biegłem na próżno". Pragnął skonfrontować głoszoną przez siebie naukę z autorytetem Kefasa, cieszącego się szczególną czcią wśród pierwszych wyznawców Chrystusa – mówi arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski.
Biskupa obowiązuje prawo
Pielgrzymka wiary i spotkanie z biskupem Rzymu wynika także z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego. - Nawiązując do uświęconej przez wieki praktyki, Kodeks Prawa Kanonicznego nakłada na biskupa diecezjalnego obowiązek udania się do Rzymu „dla uczczenia grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz spotkania się z Biskupem Rzymu" – dodaje metropolita lubelski. Wizyta ta, zwana tradycyjnie wizytą ad limina apostolorum, łączy się z obowiązkiem przekazywania papieżowi co pięć lat sprawozdania o stanie diecezji (kan. 399 i 400).
Do progów i do grobów
Łacińskie słowo limen oznacza zarówno próg (domu, kościoła), jak i grób (groby apostolskie). - Tak więc wizyta ad limina apostolorum ma podwójny wymiar. Jest najpierw pielgrzymką do źródeł wiary Kościoła, do grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła, do miasta uświęconego krwią pierwszych męczenników, do wielkich bazylik rzymskich noszących w swych czcigodnych murach pamiątki najważniejszych wydarzeń z historii Kościoła i papiestwa. Drugi wymiar to spotkanie z biskupem Rzymu, gościna w progach domu następcy świętego Piotra, braterskie spotkanie z tym, któremu powierzona jest troska o wszystkie Kościoły. Ponieważ papież kieruje Kościołem przy pomocy dykasterii Kurii Rzymskiej, istotną częścią wizyty są spotkania w centralnych urzędach Stolicy Apostolskiej, podkreślające powszechny wymiar Kościoła i umacniające jedność kolegium biskupiego – wyjaśnia abp Stanisław Budzik.