Nowy numer 50/2018 Archiwum

Odszedł w połowie drogi

Gdzie spojrzeć, tam jego ślad. Obecność abp. Józefa Życińskiego w naszej diecezji widać na każdym kroku. On odszedł, ale pozostały dzieła, którym błogosławił lub których był inicjatorem.

Odszedł nagle w Rzymie 10 lutego 2011. Jego śmierć była zaskoczeniem. Wydawał się w pełni sił. Jego kalendarz zapełniony był planem spotkań na wiele miesięcy. I choć on sam spogląda na nas już z innej perspektywy, zostały konkretne dzieła przez niego zainicjowane. Odbywają się Kongresy Kultury Chrześcijańskiej, którym poświęcił tak wiele energii, działa Centrum Jana Pawła II, które powołał do życia, rozwija się dialog międzyreligijny i ekumeniczny, na którym mu zawsze bardzo zależało. - Ale Jego samego nam brakuje. To nieprawda, że nie ma ludzi niezastąpionych. Każdy człowiek jest niezastąpiony, bo każdy jest inny, jest osobą, kimś osobnym, niepowtarzalnym. A co dopiero osobowość tej miary - mówi abp Stanisław Budzik, następca w Lublinie abp. Józefa.

- Pełniąc posługę pasterską w archidiecezji, za każdym pobytem w parafiach napotykam na ślady jego obecności, zapisane w pamięci ludzkiego serca i w kronikach parafialnych. Tu dokonał konsekracji kościoła, tam odbył wizytację kanoniczną, gdzie indziej poświęcił szkołę lub budynek użyteczności publicznej, był obecny na jubileuszach, rocznicach, bierzmował, głosił słowo Boże, sprawował Eucharystię. Wpisał się na trwałe w dzieje wielu instytucji Lublina i archidiecezji, a nade wszystko w serdeczną pamięć zwyczajnych ludzi. Jest obecny wśród nas ciałem, które oczekuje na zmartwychwstanie w krypcie archikatedry, patrzy na nas jak żywy z tablicy umieszczonej w archikatedrze w pierwszą rocznicę jego odejścia. Jego grób odwiedzają chętnie wierni z archidiecezji i spoza niej. Często sprawuję w krypcie Eucharystię w jego intencji, zawsze jest to wielkie przeżycie dla mnie i uczestniczących wiernych – mówił „Gościowi” abp Stanisław Budzik.

W rocznicę śmierci abp. Życińskiego na KUL przygotowano koncert kameralny pamięci arcybiskupa. W koncercie wystąpi Kwartet Śląski w składzie Szymon Krzeszowiec - skrzypce I, Arkadiusz Kubica - skrzypce II, Łukasz Syrnicki - altówka, Piotr Janosik - wiolonczela oraz Wojciech Świtała - fortepian. 10 lutego o 19.00 Mszę św. w intencji zmarłego metropolity odprawi w katedrze abp Stanisław Budzik.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy