Obóz na Majdanku zaczął funkcjonować pod koniec 1941 roku. Pierwszymi jeńcami byli więźniowie sowieccy. Szacuje się, że przez obóz przeszło ok. 150 tys. osób. Około 80 tys. poniosło śmierć. Muzeum na Majdanku jest pierwszym muzeum martyrologicznym na świecie upamiętniającym wydarzenia związane z II wojną światową.
Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie zorganizowało konferencję prasową w związku z przypadająca w tym roku 70. rocznicą swojego powstania. Podczas konferencji dyrektor dr Tomasz Kranz opowiedział o wydarzeniach zaplanowanych w związku z tym jubileuszem. Krzysztof Banach, kierownik Działu Wystawienniczego PMM, zaprezentował koncepcję nowej wystawy multimedialnej, która ma być gotowa latem.
- Muzeum na Majdanku jest postrzegane jako ważne miejsce pamięci II wojny światowej, a jednocześnie jako muzeum historyczne, które modernizuje swój przekaz i szuka różnych form komunikacji ze zwiedzającymi - powiedział dyrektor Kranz. Muzeum na Majdanku dobrze pełni funkcję ambasadora województwa lubelskiego, mimo że PMM nigdy nie zostało uhonorowane tym tytułem. - Muzeum na Majdanku jest pierwszym muzeum martyrologicznym na świecie, które dokumentuje wydarzenia związane z II wojną światową. Inicjatywa założenia tego muzeum była bardzo szybka, bo zrodziła się już niespełna miesiąc po likwidacji obozu. A obóz zlikwidowano w lipcu 1944 roku - mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy PMM.
Muzeum powstało na terenie byłego Konzentrationslager Lublin 16 listopada 1944 r. Obóz na Majdanku zaczął funkcjonować pod koniec 1941 roku. Pierwszymi jeńcami byli więźniowie sowieccy, którzy to miejsce zmuszeni byli budować. Szacuje się, że przez obóz przeszło ok. 150 tys. osób. Około 80 tys. poniosło śmierć. Większość ofiar to osoby pochodzenia żydowskiego, pozostałe to przedstawiciele około 30 państw, wśród których dużą grupę stanowili Polacy.
- Jeszcze w ubiegłym roku rozpoczęła się modernizacja pawilonu Centrum Obsługi Zwiedzających. Ten budynek powstał w 1972 roku. Wtedy był nowatorski. Teraz jednak nie spełnia swoich funkcji. Remont zakłada termomodernizację obiektu. Wnętrze zostanie zupełnie przebudowane, powstanie także nowoczesna sala konferencyjna. Planowany termin realizacji projektu planowany jest na koniec sierpnia br., a koszt to ponad 2,5 mln zł - dodaje A. Kowalczyk-Nowak.
W ubiegłym roku PMM odwiedziło ponad 160 tys. osób. Ta liczba obejmuje także zwiedzających oddziały w Bełżcu i Sobiborze. Sam Majdanek odwiedza około 100 tys. osób rocznie.
W związku z jubileuszem PMM już w kwietniu odbędzie się promocja albumu ”Każda ofiara ma imię”. 17 maja, w Międzynarodowym Dniu Muzeów, odbędzie się bezpłatne oprowadzanie po terenie i ekspozycji muzeum. Natomiast od 26 czerwca na pl. Łokietka zorganizowana zostanie wystawa "Muzeum na Majdanku 1944-2014”, przedstawiająca najważniejsze wydarzenia z jego historii. Natomiast obchody 70. rocznicy likwidacji KL Lublin odbędą się 22 lipca.