Nowy numer 50/2018 Archiwum

Pudełko życia

"Pudełko Życia" - to nazwa akcji skierowanej do osób starszych, niepełnosprawnych i samotnych. Pudełek z ankietami do wypełnienia i naklejkami jest tysiąc, ale jak zapewniają władze miasta będzie ich przygotowane tyle, ilu będzie potrzebujących.

Niczym specjalnym się nie wyróżnia. Zwykłe plastikowe pudełko. Jedynie naklejka sugeruje, że będą przechowywane w nim ważne informacje. Lubelski ratusz zachęca osoby starsze i te, które mieszkają samotnie, do przechowywania dokumentacji, na temat swojego stanu zdrowia, w specjalnych pudełkach. Gdy przyjedzie do nich pogotowie, dzięki przechowywanym danym, ratownicy szybciej będą mogli udzielić pomocy. Wśród dokumentów powinny znaleźć się m.in. informacje na temat chorób, uczuleń i innych dolegliwości. Mają się tam znaleźć również dane najbliżej rodziny z numerem telefonu. 

Pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło "pudełka życia", było Wejherowo; drugim Tomaszów Lubelski. W Lublinie akcja ruszy od 3 marca. Po pudełka można się zgłaszać do placówek Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Lekarz
    23.01.2015 02:47
    Wolałbym powiedzieć, że nie jest to najlepszy pomysł, ale niestety trzeba powiedzieć, że jest to bardzo zły pomysł. Lekarz w szpitalnej izbie przyjęć w żadnym wypadku nie może się opierać o informacje zapisane przez starszą osobę w jakimś formularzu, nie wiadomo kiedy wypełnionym.
    Od lat tłumaczy się samotnym starszym osobom, że należy mieć na wierzchu wyraźnie opisaną teczkę z dokumentacją medyczną, którą zespół Pogotowia Ratunkowego będzie mógł zabrać do szpitala wraz z pacjentem. Tylko w oparciu o dokumentację medyczną wystawioną i podpisaną przez lekarzy, w szpitalu można podjąć działanie. Istotnym jest to, żeby cała dokumentacja medyczna znajdowała się w jednym miejscu, w jednej teczce. Do takiego pudełka najczęściej się ona nie zmieści, a i w lodówce będzie ono tylko zawadzało (czy aby nie chodzi o to, żeby pudełko więcej kosztowało, bo musi mieć atest pozwalający na stykanie się z żywnością?). Zatem namawianie ludzi starszych do trzymania jakiś zapisków i części dokumentacji medycznej w różnych miejscach, narobi więcej szkody niż pożytku. Podsumowując, wyrzucone pieniądze w przysłowiowe błoto i tylko ktoś zarabia na sprzedaży miastu pudełek, których wręcz nie powinno się stosować do takiego celu.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy