Nowy numer 28/2018 Archiwum

Obrady księży i biskupów w Lublinie

Te spotkania odbywają się regularnie. Mają szczegółowy plan, bo chodzi o szybkie i rzetelne decyzje. Zebraniu przewodniczą biskupi. Wbrew pozorom i obiegowym opiniom - potwierdzają tylko, że w Kościele jest miejsce na rozmowę i dyskusję. Właśnie zakończyła się Konferencja Księży Dziekanów w Lublinie.

Na Konferencję Dziekanów przyjeżdżają księża dziekani z całej archidiecezji wraz ze swymi zastępcami. W spotkaniu biorą udział także księża pracujący w kurii i seminarium duchownym. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się od modlitwy w Kościele seminaryjnym. Następnie księża oraz biskupi udali się do sali konferencyjnej. Obradom przewodniczył abp Stanisław Budzik wraz z biskupami pomocniczymi. Metropolita lubelski po słowie wprowadzającym zrelacjonował szczegółowo wizytę ad limina apostolorum. Księża biskupi podzielili się także refleksją ze spotkania Konferencji Episkopatu Polski. Dyskutowano również na temat sakramentu chorych i jego znaczenia. Według nieoficjalnych informacji ma pojawić się nowy dokument Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotyczący właśnie sakramentu chorych we współczesnej praktyce duszpasterskiej.

Wiele miejsca poświęcono inicjatywom duszpasterskim w naszej archidiecezji. Bp Mieczysław Cisło przedstawił plan przygotowań do kanonizacji bł. Jana Pawła II i Jana XXIII. Podstawowymi podmiotami, które będą się angażować w koordynację tych działań będą m.in.: Wydział Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, Duszpasterstwo Akademickie, parafia katedralna, parafia bł. Jana Pawła II i parafia św. Rodziny, Centrum Jana Pawła II, stowarzyszenia Misericordia, Siloe i Agape.

Podczas spotkania poświęcono uwagę także pierwszym doświadczeniom rekolekcji kerygmatycznych "Przyjdź do Źródła". Swoimi uwagami podzielili się ks. Adam Lewandowski i ks. Michał Zybała. Rekolekcje odbyły się już w parafii katedralnej w Lublinie oraz w parafii Klesztów. Niebawem rozpoczną się w parafii Kamień.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma