W potocznym wyobrażeniu historia jest dziedziną dotyczącą wydarzeń, do których już doszło i które odeszły w przeszłość. Powinna zatem interesować tylko specjalistów, antykwariuszy. Nie jest to do końca prawda. Do historii trzeba wracać, i to z wielu ważnych powodów.
Po pierwsze, wydarzenia przeszłe mogą ciągle pozostawać nieznane albo ich obraz może być zafałszowany (Katyń, Żołnierze Niezłomni). Po drugie, wydarzenia przeszłe mogą rozciągać się w czasie, to znaczy, choć zaczęły się dawno temu, to trwać mogą nadal, np. proces budowania świadomości narodowej i suwerenności politycznej nie trwa dzień ani rok. A wreszcie to, co minęło, może być pewną matrycą tego, co wydarzy się później, dziś lub jutro. Na przykład proces kolonizacji jakiegoś państwa aż do zupełnego podbicia trwać może nawet wieki, ale przebiegać będzie wedle pewnych schematów. Inaczej podbija Rosja, inaczej Chiny.
Wniosek jest jeden: kto nie zna historii, ten nie rozumie spraw ludzkich w ich wymiarze narodowym, międzynarodowym i globalnym. Poznanie przynajmniej niektórych z wydarzeń historycznych ułatwia książka prof. Mieczysława Ryby historyka KUL pt. "Odkłamać wczoraj i dziś". Jej promocja połączona z konferencją pod tym samym tytułem odbyła się w Trybunale Koronnym w Lublinie. Wśród prelegentów znalazł się, oprócz autora książki, prof. Henryk Kiereś, który mówił o roli historii w kulturze.
Polak powinien znać prawdę o tym, kto naprawdę był odpowiedzialny za rozbiory i do jak perfidnych metod uciekali się zaborcy. Polak powinien znać prawdę o nielegalności PRL-u, o wojnie cywilizacyjnej, jaka toczyła się i toczy w Europie, o tym, co tak naprawdę łączy dwa totalitarne socjalizmy: niemiecki i sowiecki, których padliśmy ofiarą. Książka prof. Ryby próbuje także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego zostaliśmy zdradzeni przez zachodnich sojuszników.
Prof. Mieczysław Ryba – dr hab. nauk humanistycznych, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, kierownik Katedry Historii Systemów Politycznych XIX i XX wieku (KUL), promotor kilkudziesięciu prac licencjackich, magisterskich, kilku doktorskich. Prowadzi intensywną, interdyscyplinarną współpracę naukową ze środowiskiem tomistycznym KUL (m.in. z Katedrą Filozofii Kultury). Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej im. prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie. Od 2010 roku wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin. W latach 2007–2011 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Od roku 2005 do 2007 redaktor naczelny „Zeszytów Społecznych KIK”. Znany publicysta polityczny i historyczny – stały współpracownik Radia Maryja, Telewizji TRWAM, „Cywilizacji”, „Naszego Dziennika” (m.in. autor bloga zatytułowanego „W stronę realnego świata”). Od lat współpracuje z Instytutem Edukacji Narodowej oraz z Instytutem im. ks. Piotra Skargi. Autor licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych.