Nowy numer 33/2018 Archiwum

Uczniowie Jezusa to nie wspólnota smutasów

Sympozjum zatytułowane "Radość Ewangelii" zorganizował Instytut Nauk Biblijnych KUL. Przygotowane w formie czterech sesji, w których wśród prelegentów udział wzięli bibliści zarówno z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jak i z wydziałów teologicznych innych uczelni, przyciągnęło tłumy słuchaczy.

Prelegenci poruszali temat radości, który znajdujemy zarówno w Starym jak i Nowym Testamencie, skupiając się również na adhortacji papieża Franciszka "Evangelii Gaudium". - Prorok Izajasz bardzo często łączy teraźniejszy aspekt smutku z eschatologiczną radością - mówił jeden z prelegentów ks dr hab Mirosław Wróbel. - Ewangelia Mateusza 5, 12 i 23 - 34, wyraźnie stawia zasmuconych, prześladowanych, na linii starotestamentalnych proroków, którzy wcześniej doznawali krzywdy i prześladowania, i swym życiem dali świadectwo o Bogu. Natomiast fragment "Szczęśliwi, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni",  wyraźnie zestawia rzeczywistość teraźniejszą z przyszłą. A przyszłość dotyczy rzeczywistości eschatologicznej - podkreślał ks. Wróbel. - Izajasz zaś mówi o szczęściu wszystkich ufających w Panu, którzy po doznanej klęsce nie będą płakać lecz będą radować się łaską Pana. Ks Mirosław Wróbel w swoim wystąpieniu  z całą mocą stwierdził też, że uczniowie Jezusa nie byli wspólnotą smutasów i malkontentów, lecz ludźmi o wrażliwych sercach, a ich smutek przewijający się na kartach Ewangelii wypływa z głębokiej osobowej więzi. Ich pocieszenie jednak nie opiera się tylko na ludzkich słowach i nie ma wymiaru doczesnego. - Źródłem radości tych, którzy się smucą, jest sam Bóg - konkludował ks. Wróbel. 

Prelegenci prezentowali radość z faktu Zmartwychwstania Pana Jezusa, ale też szukali tej radości w Apokalipsie, w Psałterzu oraz  Księdze Koheleta. Jako jeden z szalonych radosnych Mężów Bożych prezentowany był przez ks. dr Marcina Kowalskiego św. Paweł. Ks. Kowalski zestawiał radość tego Apostoła z radością stoików i wykazywał dzielące ich różnice, podkreślając przede wszystkim różnicę w źródle radości, którym dla stoików było życie w zgodzie z naturą, a dla św. Pawła, życie w Bogu. - Św. Paweł opierał się na jednej z najważniejszych radości w życiu każdego chrześcijanina, czyli perspektywie końca ziemskiego życia.

Każdej z czterech sesji towarzyszyły  pytania do prelegentów, które mogli zadawać uczestnicy zgromadzeni w auli KUL.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma