Nowy numer 25/2018 Archiwum

Chrystus Go uświęca

46 Tydzień Eklezjologiczny zatytułowany "Święty Kościół Grzesznych Ludzi" potrwa do 3 kwietnia. W ciągu kilku dni studenci, wykładowcy i zaproszeni goście będą dyskutować m.in. o tym czy czystość, ubóstwo i posłuszeństwo to rady ewangeliczne tylko dla zakonników i o starych grzechach w nowej formie.

Pierwszy dzień Tygodnia Eklezjologicznego poświęcony był tematyce świętości Kościoła. - Odpowiedzią na pytanie o grzeszność i świętość Kościoła jest przede wszystkim podstawowa prawda, że Kościół jest Ciałem Chrystusa, my zaś jesteśmy wszczepieni w to ciało - podkreślał ks. Waldemar Rakocy, kurator Tygodnia. - Kościół więc ze swej natury jest święty. My natomiast jako lud Boży jesteśmy grzeszni. Wydarzeniem towarzyszącym oprócz dwóch sesji wykładowych była promocja X tomu "Opera omnia” J. Ratzingera oraz koncert chórów. 

Przed nami jeszcze cztery dni wykładów, paneli dyskusyjnych, co jak podkreśla przewodnicząca Koła Naukowego Teologów Anna Kojder jest okazją, szczególnie dla studentów,  do poznawania nowych ludzi, którzy aktywnie współdziałają w procesie rozwoju teologii w Polsce oraz Europie. 

Tradycja Tygodni Eklezjologicznych sięga swymi korzeniami połowy lat  sześćdziesiątych. W listopadzie 1965 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbył się pierwszy Tydzień Eklezjologiczny, poświęcony Soborowej Konstytucji Dogmatycznej o Kościele. Bezpośrednią inspiracją zainicjowania Tygodni Eklezjologicznych był Sobór Watykański II. Podczas każdego następnego tego typu sympozjum zajmowano się kolejnymi kwestiami poruszonymi przez Ojców Soborowych. Aż do 1992 roku odbywały się one nieprzerwanie. Po pięciu latach w 1997 r. je wznowiono. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma