Nowy numer 47/2020 Archiwum

Chrystus Go uświęca

46 Tydzień Eklezjologiczny zatytułowany "Święty Kościół Grzesznych Ludzi" potrwa do 3 kwietnia. W ciągu kilku dni studenci, wykładowcy i zaproszeni goście będą dyskutować m.in. o tym czy czystość, ubóstwo i posłuszeństwo to rady ewangeliczne tylko dla zakonników i o starych grzechach w nowej formie.

Pierwszy dzień Tygodnia Eklezjologicznego poświęcony był tematyce świętości Kościoła. - Odpowiedzią na pytanie o grzeszność i świętość Kościoła jest przede wszystkim podstawowa prawda, że Kościół jest Ciałem Chrystusa, my zaś jesteśmy wszczepieni w to ciało - podkreślał ks. Waldemar Rakocy, kurator Tygodnia. - Kościół więc ze swej natury jest święty. My natomiast jako lud Boży jesteśmy grzeszni. Wydarzeniem towarzyszącym oprócz dwóch sesji wykładowych była promocja X tomu "Opera omnia” J. Ratzingera oraz koncert chórów. 

Przed nami jeszcze cztery dni wykładów, paneli dyskusyjnych, co jak podkreśla przewodnicząca Koła Naukowego Teologów Anna Kojder jest okazją, szczególnie dla studentów,  do poznawania nowych ludzi, którzy aktywnie współdziałają w procesie rozwoju teologii w Polsce oraz Europie. 

Tradycja Tygodni Eklezjologicznych sięga swymi korzeniami połowy lat  sześćdziesiątych. W listopadzie 1965 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbył się pierwszy Tydzień Eklezjologiczny, poświęcony Soborowej Konstytucji Dogmatycznej o Kościele. Bezpośrednią inspiracją zainicjowania Tygodni Eklezjologicznych był Sobór Watykański II. Podczas każdego następnego tego typu sympozjum zajmowano się kolejnymi kwestiami poruszonymi przez Ojców Soborowych. Aż do 1992 roku odbywały się one nieprzerwanie. Po pięciu latach w 1997 r. je wznowiono. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama