Nowy numer 3/2021 Archiwum

Najważniejsza jest empatia

Warsztaty dla młodzieży odbyły się pod hasłem: "Media w podróży". Uczniowie wielu szkół uczestniczyli w spotkaniach i warsztatach z udziałem dziennikarzy z różnych lubelskich redakcji oraz zaproszonych gości. Organizatorką warsztatów była Beata Nowak z III LO w Lublinie.

Zakończyły się XIII Warsztaty Dziennikarskie, które odbyły się pod hasłem :„Media w podróży”. Uczniowie kilkudziesięciu lubelskich szkół mieli okazję spotkać się z wyjątkowymi osobami: Dorotą Awiorko-Klimek, kierownikiem działu foto „Dziennika Wschodniego”, Maciejem Wasielewskim, laureatem konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. R. Kapuścińskiego, o. Kazimierzem  Szymczychą, sekretarzem KEP ds. misji, prof. Piotrem Francuzem z Instytutu Psychologii Eksperymentalnej KUL. Ostatnim gościem tegorocznych MWD był ks. dr Rafał Pastwa, dyrektor lubelskiego „Gościa Niedzielnego”, który mówił o znaczeniu i perspektywach rozwoju mediów katolickich w Polsce. Przedstawił uczestnikom ciekawą prezentację, złożoną ze zdjęć fotoreporterów „Gościa Niedzielnego”. Zaprezentował dziennikarzy redakcji głównej w Katowicach, a także tych pracujących w Lublinie.

- To, że tutaj byliście i poznawaliście świat mediów, ma głęboki sens - powiedziała B. Nowak, organizatorka 13. już MWD. Dla młodych ludzi, którzy tłumnie stawili się na wykładach i warsztatach, spotkania z profesjonalistami były ciekawym doświadczeniem, tym bardziej, że większość uczestników chce swoją przyszłość wiązać z mediami. Cenne wskazówki dawane przez ludzi obytych z zawodem dziennikarza, reportera czy fotografa z pewnością pomogą uczestnikom w wybraniu odpowiedniej dla nich ścieżki zawodowej, a warsztaty radiowe i telewizyjne pozwoliły poznać media od strony praktycznej. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład o. Szymczychy, który mówił o Afryce i tamtejszej kulturze, także medialnej.

Zaproszeni na MWD goście szczególną uwagę zwracali na to, że w mediach najważniejsza jest empatia. Zarówno D. Awiorko-Klimek, jak i M. Wasilewski czy Katarzyna Michalak stwierdzili, że najbardziej istotna jest więź między dziennikarzem a bohaterem. Ksiądz Pastwa z „Gościa” zwrócił uwagę na warsztat pracy oraz zasady etyki dziennikarskiej. Zaprosił także młodzież do współpracy.

XIII MWD odbyły się dzięki staraniu B. Nowak, która zorganizowała całe przedsięwzięcie, począwszy od drobiazgów, po znalezienie sponsorów. Nagrody i upominki dla uczestników przekazali Alicja Kapuścińska oraz „Gość Niedzielny”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama