Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pierwsza była "Złota Kula"

Teatr im. H. Ch. Andersena to jedyny w Lublinie teatr dziecięcy prowadzący regularną, repertuarową działalność. Swoją siedzibę ma na Starym Mieście, w jednym ze skrzydeł klasztoru ojców dominikanów.

Inicjatorką powstania teatru była Maryla Kędra, żona wybitnego pianisty. To ona najpierw powołała do życia Stowarzyszenie Teatru Lalki i Aktora, a potem znalazła lokal oraz wszystkie potrzebne do działalności teatru sprzęty. Lubelski teatr rozpoczął swoją działalność 6 grudnia 1954 roku premierą przedstawienia Andrzeja Ejsmunda pod tytułem "Złota Kula" właśnie w reżyserii pani Maryli. Przez lata jego ekipę stanowili amatorzy zapaleńcy. Dopiero dzięki ich pracy po jakimś czasie udało się skompletować profesjonalny zespół. Teatr imię duńskiego pisarza przyjął dopiero w roku 1964.

W ciągu swoich 60 lat istnienia teatr miał siedmiu dyrektorów. Od 2007 do chwili obecnej funkcję dyrektora pełni Arkadiusz Klucznik, absolwent Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz reżyserii Wydziału Sztuki w Białymstoku. 

Z okazji jubileuszu Teatr im. H. Ch. Andersena otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Jest on przyznawany za wybitną działalność kulturalną i ochronę narodowego dziedzictwa. Podczas trzydniowego świętowania urodzin, zaprezentowano spektakle jakie powstały w teatrze w ciągu ostatnich dwóch lat działalności. Imprezę zakończyło wręczenie "Zapałek Andersena"  - wyróżnienia dla osób szczególnie wspierających działalność teatru, oraz podpisanie umowy partnerskiej między Miastem Lublina a tureckim miastem Nilufer, które od lat współpracuje z Teatrem Andersena. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma