Obecnie do składu zespołu należy trzydziestu studentów różnych kierunków oraz lat. Specyfiką grupy jest tworzenie spektakli opierających się zarówno na tekstach biblijnych, jak i dramatach z kręgów literatury powszechnej.
Teatr? Nigdy w życiu! Takie właśnie postanowienie padło z ust ks. dr Mariusza Lacha SDB, założyciela Teatru ITP, po przybyciu do Lublina. Na szczęście informacje o prowadzeniu grupy teatralnej w Łodzi dotarły do osób chcących stworzyć na KUL-u grupę, która mogłaby wyrażać się właśnie na scenie. Teatr ITP powstał w 2001 roku jako Inicjatywa Teatralna Polonistów. Obecnie do składu zespołu należy trzydziestu studentów różnych kierunków oraz lat. Specyfiką grupy jest tworzenie spektakli opierających się zarówno na tekstach biblijnych, jak i dramatach z kręgów literatury powszechnej. Tekst sztuki jest bazą, na której tworzy się prawdziwą historię bohaterów. Autentyczność wzbogacona śpiewem solowym bądź chóralnym daje publiczności poczucie, iż ma przed sobą człowieka, którego cząstkę może odnaleźć w sobie. Jego rozterki, problemy, radości dotykają każdego z widzów. Tutaj doskonale sprawdzają się słowa kierownika ITP, dla którego teatr to „rachunek sumienia”. Powinien więc być formą, w której odbiorca odkryje fragment swojego życia, spojrzy pod innym kątem na niektóre sytuacje i dokona autorefleksji.
Wiosna w ITP zapowiada się bardzo pracowicie. 10 kwietnia planowana jest premiera „Opowieści papieskich” będących muzyczną aranżacją fragmentów poezji, dramatów i rozważań bł. Jana Pawła II. W projekt zaangażowanych zostało dziewięciu różnych muzyków w tym m.in. Jakub Mańkowski z zespołu Pneuma. Będzie to jedyna okazja do zobaczenia tejże inscenizacji w Lublinie.
Powoli rusza również casting na solistów. Poszukiwanych będzie dwóch bądź trzech chłopaków, którzy zadebiutują w nowym spektaklu o tęsknocie i różnych rodzajach miłości pt. „Pieśń ponad pieśniami”, a opartym na fragmentach księgi biblijnej w tłumaczeniu Romana Brandstaettera
Kolejną propozycją Teatru ITP są warsztaty teatralne dla uczniów szkół średnich, które odbędą się 19-21 V na dziedzińcu KUL. Będzie to kilka dni zajęć i prób, zaś efektem końcowym stanie się spektakl pt. Perła. Ma to być swoisty powrót do przeszłości, gdyż właśnie tym tytułem trzynaście lat temu rozpoczynał swoją działalność Teatr ITP.
Plany na rok 2015 są również imponujące. Szykuje się bardzo duże przedsięwzięcie, w którym ma wziąć udział kilkadziesiąt osób, wśród nich aktorzy, tancerze, muzycy oraz soliści. Musical ten („Don Bosco”) powstaje w związku z 200. rocznicą urodzin założyciela zgromadzenia salezjańskiego, do którego należy ks. Mariusz Lach.