Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dziś odwołuje się do historii

Arcybiskup Stanisław Budzik w homilii przypomniał, że święto Matki Bożej Królowej Polski i dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja nie przez przypadek przypadają tego samego dnia.

To najlepsza z Królowych, która zawsze spieszy z pomocą – mówił metropolita podczas Mszy w archikatedrze lubelskiej. – Nie bójmy się do Niej uciekać – zachęcał. Nawiązując do ślubów króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej 1 kwietnia 1656 roku, gdy monarcha oddał w opiekę Matce Bożej naród, powiedział, że nie ma rozdźwięku między wiarą a życiem publicznym. O znaczeniu Konstytucji 3 maja mówił także ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II podczas centralnych obchodów w Lublinie.

– Odwołujemy się do naszej historii, do wielkich wydarzeń, które tworzą naszą tożsamość, budują poczucie związku z państwem i są bardzo istotnym elementem tego, co nazywamy naszą tradycją narodową – podkreślał. Zdaniem rektora KUL pamięć o wydarzeniach sprzed kilku wieków ma istotne znaczenie także dla współczesności. – Szczególnie teraz, kiedy po przemianach Okrągłego Stołu budujemy naszą rzeczywistość – mówił w wywiadzie dla diecezjalnego Radia eR. Pomimo deszczowej pogody setki lublinian spotkały się na placu Litewskim w Lublinie, by uczcić 233. rocznicę uchwalenia konstytucji majowej. Przy pomniku Konstytucji 3 maja odbyła się uroczysta defilada z udziałem orkiestry Wojska Polskiego. Z kolei na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej odbyła się rekonstrukcja wydarzeń sprzed dwóch wieków, w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej 8. Pułku Piechoty Legionów oraz Chorągwi Szlacheckiej z Kocka. Następnie w zabytkowym kościele, przeniesionym do Muzeum z Matczyna, odbyła się Msza święta w intencji ojczyzny, której oprawę muzyczną zapewnił Chór „Iubilaeum” pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego. Podobne uroczystości odbyły się również w innych miejscowościach Lubelszczyzny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama