Nowy numer 42/2020 Archiwum

Lepsza niż BBC

Podczas konkursu radiowego Prix Marulić wygrał dokument Katarzyny Michalak przed reportażem BBC. Natomiast Agnieszka Czyżewska-Jacquemet z Radia Lublin została reportażystką roku w Polsce.

Reporterka Polskiego Radia Lublin Agnieszka Czyżewska-Jacquemet została reportażystką roku. Otrzymała najważniejszą polską nagrodę reporterską Złotego Melchiora. Pojawiła się w Radiu Lublin w 1993 roku. – Interesował mnie od razu reportaż. Wynika to z mojego zainteresowania drugim człowiekiem – mówi Agnieszka Czyżewska-Jacquemet. Ale to nie koniec nagród i wyróżnień dla reportażystek Radia Lublin.

Jednym głosem z reportażem BBC podczas konkursu radiowego Prix Marulić wygrał dokument Katarzyny Michalak zatytułowany „Złoty chłopak”, który opowiada o tym jak ubogi krawiec Abraham Tuszyński z Brzezin pod Łodzią zbudował kinowe imperium w Rotterdamie. Jego historia jest piękna, ale też i dramatyczna. Wyjeżdża z Polski by dotrzeć do Ameryki.

– Jego Ameryką okazał się jednak Rotterdam, gdzie do dziś znajduje się najpiękniejsza sala kinowa na świecie – powiedziała Katarzyna Michalak, która nad tym reportażem pracowała półtora roku. Wraz z transportem Żydów z Holandii zostaje stracony w komorze gazowej w Auschwitz. Nie skorzystał bowiem z możliwości ucieczki.

Rozmowę z laureatką konkursu radiowego Prix Marulić Kasią Michalak będziemy już niebawem publikować na łamach papierowego wydania Lubelskiego „Gościa Niedzielnego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama