Poczuli klimat dziennikarstwa

Z kopyta ruszyły warsztaty dziennikarskie organizowane przez „Lubelskiego Gościa Niedzielnego”. To świetna okazja nauki warsztatu dziennikarskiego dla młodych, bo nie wszystkie redakcje dają taką możliwość.

Warsztaty skierowane są do osób, które są zainteresowane pracą w mediach jak i do wolontariuszy działających przy lubelskim AGAPE i innych organizacjach (zarówno tych z doświadczeniem dziennikarskim jak i bez niego). Na pierwszym spotkaniu pojawiło się 9 osób - studenci, a także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz wolontariusze. Warsztaty prowadzone są przez dziennikarza „Gościa Niedzielnego” księdza Rafała Pastwę. Prowadzący wspomina, że oprócz edukowania przyszłych dziennikarzy w ich przyszłym fachu za cel obiera także odczarowanie „Gościa Niedzielnego” z opinii tygodnika niedostępnego dla młodych ludzi. Spotkania odbywać się będą regularnie i dotyczyć będą redagowania tekstów i pracy fotoreportera.

W dzisiejszych czasach reporter musi nie tylko umieć sprawnie władać piórem, ważna jest także umiejętność wykonania dobrej fotografii, która dopełni artykuł. W związku z tym uczestnicy będą ćwiczyć swoje umiejętności fotograficzne. Podczas spotkań młodzi adepci sztuki dziennikarskiej mieli możliwość dotknięcia praktycznego wymiaru medialnej profesji - bowiem już wczoraj dostali swoją pierwszą pracę domową - napisanie trzech artykułów.

Podczas warsztatów uczestnicy poznali "na sucho" zasadę tworzenia artykułu oraz jego elementy. Jednak bardzo szybko każdy mógł się sprawdzić w praktyce tworząc własny tytuł oraz lead do artykułu z przypadkowego wydarzenia. I właśnie w tym momencie wszyscy doświadczyli, że nie należy do rzeczy prostych utworzenie dobrego i przyciągającego wstępu do artykułu. Po napisaniu mieliśmy możliwość przeczytania swojego tekstu. Usłyszeliśmy jakie błędy popełniliśmy i otrzymaliśmy dalsze wskazówki. Wychodząc z założenia, że trening czyni mistrza wszyscy biorcy udział w tych warsztatach dostali zadanie domowe jakim było napisanie artykułu o wydarzeniu które odbędzie się w ciągu tego tygodnia.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..