"Razem i blisko siebie", pod takim hasłem obchodzono w Lublinie Światowy Dzień Uchodźcy. W Ogrodzie Saskim zgromadzili się mieszkańcy ośrodków dla cudzoziemców z Lublina, Kolonii Horbów, Bezwoli i Białej Podlaskiej.
Stosunek Lublinian do cudzoziemców zmienia się na lepsze, ale jeszcze czasami można odczuć, że się jest obcym - mówią Czeczeni, którzy stanowią największą grupę uchodźców na terenie Lublina. Mimo różnych niedogodności uchodźcy coraz lepiej czują się w naszym mieście. Chętnie pokazują swoją kulturę i tradycję jednocześnie starając się zapoznać z polskimi normami i zwyczajami
W ramach „Gestu solidarności z uchodźcami” chcieliśmy pokazać, że uważamy uchodźców mieszkających w mieście i regionie za naszych sąsiadów i chcemy dla nich znaleźć miejsce pośród nas. Aby to zamanifestować, zaproponowaliśmy zaproszonym gościom i uczestnikom festynu, by pozwolili uwiecznić się wraz z członkiniami zespołu „Gwiazdy Czeczenii” na wspólnym „portrecie rodzinnym”. Fotografie umieszczone zostaną na fanpage’u Centrum Wolontariatu na Facebooku - mówią wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Lublinie odpowiedzialni za zorganizowanie Dnia Uchodźcy.
W programie festynu zorganizowanego z okazji tego dnia znalazły się m.in. występy dziecięcego zespołu „Gwiazdy Czeczenii”, czeczeńskiego zespołu wokalnego, bębniarskiego zespołu dziecięcego z Ośrodka dla Cudzoziemców w Lublinie – Lamanan Bierzałoj – Górskie Wilki; pokaz MMA w wykonaniu cudzoziemców; animacje dla dzieci; wystawa fotografii o tematyce uchodźczej; smaki Kaukazu;rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Wszystkie dzieci mają marzenia…”, koncert Sylwi Lasok i Marcina Kisiela.
Światowy Dzień Uchodźcy to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku, aby przypominać światu o losie uchodźców, ich prawach – i marzeniach. Święto ma pomóc obywatelom państw, do których trafili uchodźcy, bardziej otworzyć się na ich problemy, ale też na bogactwo, jakie ze sobą przynoszą.
Dzień Uchodźcy w Lublinie realizowany jest przez Centrum Wolontariatu pod patronatem UNHCR (Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców) w ramach projektu „Razem – model wolontariatu na rzecz integracji uchodźców” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców, budżetu państwa i środków własnych Centrum Wolontariatu.