Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kulturalny portret

Na placu Po Farze uwieczniono lubelskich artystów i ludzi związanych z kulturą. Spotkanie zainaugurowało obchody jubileuszu 700 - lecia powstania Lublina, które będziemy świętować w 2017 r.

Lublin będzie świętował jubileusz w 2017 r. Wtedy to odbędą się główne wydarzenia, jednak już teraz są realizowane projekty, które wpisują się w obchody 700-lecia Lublina. W 2011 r. został przeprowadzony Kongres Kultury Partnerstwa Wschodniego, w tym roku zainicjowano cykl imprez w ramach „Wschodu Kultury”, a wczoraj wieczorem na placu po Farze zainaugurowano projekt „Lublin – Portret miasta”. W trakcie przygotowań do obchodów, nie zabraknie działań kulturalnych, społecznych, sportowych i naukowych. Do ich koordynowania, wyłonione zostały specjalne zespoły, które zajmą się wydarzeniami w obszarach: Pamięć/Przyszłość - Lublin 2.0, Akademicki Lublin, Lubelska Sztuka - w tym zespoły: Teatr, Muzyka, Sztuki wizualne, Aktywny Lublin/Kultura obywatelska, Lublin w Europie, Lublin - Region.

Do organizacji obchodów zostanie powołana Rada Naukowa oraz Komitet Honorowy. Rada Naukowa będzie skupiała wybitnych przedstawicieli lubelskiego środowiska naukowego w szczególności historyków i politologów. Na jej czele stanie prof. dr hab. Marian Harasimiuk. Rada będzie pełniła nadzór merytoryczny nad programem obchodów, koordynowała przygotowywane badania i opracowania dotyczące historii Lublina. Jej zadaniem będzie również inicjowanie programów, projektów i wydarzeń w obszarze naukowym. Z kolej w skład Komitetu Honorowego wejdą przedstawiciele władz miasta i województwa, wyższych uczelni i kościołów: Prezydent Miasta Lublin, Przewodniczący Rady Miasta Lublin, Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Marszałek Województwa, Wojewoda Lubelski oraz Rektorzy lubelskich uniwersytetów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama