Nowy numer 3/2021 Archiwum

Poznań nie chce, pokaże Lublin.

"Golgota Picnic" miał być pokazany w trakcie poznańskiego Malta Festival. Dzięki sprzeciwom zarówno mieszkańców, władz jak i biskupa, przedstawienie odwołano. W Lublinie w Centrum Kultury zarejestrowany spektakl ma być wyświetlony w najbliższy piątek bezpłatnie.

Reżyser przedstawienia, w którym aktorzy występują nago, kpią z Męki Pańskiej, a Chrystus jest ukazany jako degenerat odpowiedzialny za całe zło na świecie, po wielkich protestach i ostrzeżeniach policji, odwołał wystawienie przedstawienia podczas Malta Festival. Niestety równocześnie rozpoczął propagowanie i zachęcanie od odtwarzania bądź odczytywania wątpliwej sztuki w innych miastach Polski. Z prawa zamierzają skorzystać m.in. Warszawa, Kraków, Wrocław, Bydgoszcz, a także Lublin. Na stronie internetowej Lubelskiego Centrum Kultury, utrzymywanego z naszych podatków, pojawiła się informacja, że projekcja spektaklu "Golgota Picnic" odbędzie się w ramach Konfrontacji Teatralnych jako czwarte spotkanie z cyklu Konfrontator. Organizatorzy informują również, że jest to szansa dla lubelskiej publiczności do wyrobienia sobie własnego zdania co do istoty sporu.

Oprócz oburzenia na dyrekcję naszego LCK nasuwa mi się pytanie czy dziś istnieje coś, czego nie da się nazwać kulturą i sztuką... Obawiam się, że nie, i że już za chwilę nie będzie wcale czymś niewyobrażalnym, oglądanie na deskach teatru, w imię dziwnie pojmowanej wolności, gwałtów i mordów. Zastanawia mnie również, dlaczego, żadnemu artyście czy też reżyserowi nie przyjdzie do głowy kpić z innych religii?  Bo nie wolno. A z wyznawców Chrystusa wolno. Sami niestety dajemy poniekąd ku temu przyzwolenie, bezczynnie patrząc jak łamane są podstawowe zasady choćby ludzkiej przyzwoitości. 

Arcybiskup Gądecki, który w specjalnym liście zaprotestował przeciw wystawieniu „Golgota Picnic” podczas Festiwalu Malta w Poznaniu, napisał m.in.: „Mamy do czynienia nie tylko z obrazą uczuć religijnych, o czym mówi nasza Konstytucja, ale również z prowokowaniem do wystąpień doprowadzających do desperacji ludzi, którzy nie widzą innej możliwości położenia kresu poniżaniu ich i kpieniu z tego, co dla nich jest największą wartością i świętością. (…) spektakl ’Golgota Picnic’ odbierany jest powszechnie jako bluźnierczy i wyśmiewający w sposób ordynarny to, co dla chrześcijan jest największą świętością. (…).

Oprócz arcybiskupa, przedstawienie skrytykował również prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Także i my mamy możliwość jeszcze apelowania do naszego prezydenta, by nie dopuścił do projekcji skandalicznego spektaklu. 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama