Nowy numer 2/2021 Archiwum

Lubelska kuria przeciwko "Golgota Picnic"

Rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej wydał oświadczenie w sprawie planowanego na 27 czerwca spektaklu "Golgota Picnic" w Lublinie.

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Lublinie w związku z planowaną na 27 czerwca w Lublinie prezentacją spektaklu „Golgota Picnic”:

Z głębokim bólem przyjmujemy do wiadomości informację o planowanym w najbliższy piątek, 27 czerwca w Centrum Kultury w Lublinie przedstawieniu zatytułowanym „Golgota Picnic”, autorstwa Rodriga Garcii. Spektakl ten budzi wiele kontrowersji nie tylko w Polsce. Przeciwko jego prezentacji opowiedziało się wiele środowisk i osób, wyrażających swoje oburzenie jego wyraźnie antychrześcijańską wymową. Już z samych zwiastunów, powszechnie dostępnych w internecie, z relacji w mediach oraz toczącej się w przestrzeni publicznej dyskusji wyłania się obraz przedstawienia, którego treść i forma godzą w uczucia nie tylko osób wierzących, ale jak się wydaje, naruszają też poczucie dobrego smaku. Nie można przejść obojętnie także wobec formuły spektaklu, która nosi wyraźne znamiona pornografii.

Już sama nazwa przedstawienia budzi głęboki niesmak. Określenie mianem „pikniku” wydarzeń, jakie rozegrały się przed ponad dwoma tysiącami lat na jerozolimskim, kalwaryjskim wzgórzu czyli Golgocie, nie może zostać uznane jako wyraz „artystycznej ekspresji”. Zdaje sobie sprawę z tego zapewne każdy, kto ma chociażby ogólną wiedzę o okrucieństwie, z jakim traktowano Jezusa z Nazaretu, skazując go na śmierć przez ukrzyżowanie.

Apelujemy do organizatorów przedstawienia i wszystkich osób nim zainteresowanych o szacunek dla najświętszych osób, wartości i tradycji chrześcijaństwa oraz o podjęcie głębokiego namysłu nad tym, czym w istocie były i są wydarzenia z Golgoty.

W Wielkim Tygodniu br. papież Franciszek przypomniał, że: „w męce Jezusa odzwierciedla się niczym w lustrze cierpienie całej ludzkości. W niej też znajdujemy odpowiedź Boga na tajemnicę zła, cierpienia, śmierci (…) Jezus bierze na siebie wszystko to zło, wszystkie te boleści. On wziął na siebie wszelkie ludzkie cierpienia, obarczył się nimi”. Szyderstwo z cierpienia jakiegokolwiek człowieka jest w istocie okrucieństwem. Zachęcamy wszystkich, których w jakikolwiek sposób poruszają czy inspirują wydarzenia Wielkiego Piątku, do których zdaje się odwoływać spektakl, do głębokiej medytacji nad tekstami ewangelicznymi, które stworzą każdemu okazję do wyrobienia sobie własnego zdania co do istoty męki i śmierci Chrystusa.

Wobec skali emocji, jakie towarzyszą omawianemu wydarzeniu, chcemy apelować do wszystkich ludzi dobrej woli o szacunek i zrozumienie racji tych, którzy jasno wyrażają swój sprzeciw wobec spektaklu. Wyrażamy nadzieję, że organizatorzy i wykonawcy zapowiadanego spektaklu wycofają się z jego prezentacji, uświadamiając sobie, że ich sztuka może ranić wiele osób.

ks. Krzysztof Podstawka
Rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej
Lublin, 25 czerwca 2014 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama