Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rzecznik prezydenta Żuka o "Golgota Picnic"

Apel radnych Prawa i Sprawiedliwości oznacza wezwanie Prezydenta do złamania prawa, z czego radni powinni zdawać sobie sprawę. Zachęcanie przez radnych PiS do wysyłania protestów na adres mailowy Prezydenta należy traktować jako atak polityczny - czytamy w oświadczeniu pani rzecznik.

Trwają kontrowersje wokół spektaklu " Golgota Picnic", który ma być wystawiony w Lublinie. Sztuka powinna zmuszać do stawiania pytań, powinna nawet poruszać, albo dzielić - lecz nigdy nie powinna godzić w czyjeś uczucia religijne bądź osobiste. Nie powinna być także przestrzenią rozgrywek politycznych. Czy zatem wolno atakować prezydenta miasta za to, co znajduje się w repertuarze instytucji odpowiedzialnych za kulturę? Znamy już oświadczenie rzecznika Archidiecezji Lubelskiej, poniżej publikujemy oświadczenie pani rzecznik Prezydenta Krzysztofa Żuka.

Oświadczenie

Pragnę poinformować, że w związku z kontrowersjami, jakie wzbudziła zapowiedź prezentacji w Centrum Kultury w Lublinie ekranizacji spektaklu „Golgota Picnic” Prezydent Krzysztof Żuk zwrócił się o wyjaśnienia do kierownictwa instytucji. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Centrum Kultury, organizatorem przedsięwzięcia jest narodowa instytucja kultury - Instytut Teatralny w Warszawie. Instytut zwrócił się do Centrum Kultury w Lublinie z prośbą o udostępnienie miejsca i umożliwienie zaprezentowania nagrania ze spektaklu „Golgota Picnic”, na co CK, jako niezależnie działająca instytucja miejska, wyraziła zgodę. Tym samym samorząd miasta nie jest inicjatorem czy organizatorem wydarzenia i nie ponosi w związku z tym żadnych wydatków.

Pragnę w tym miejscu nadmienić, że Centrum Kultury jako instytucja kultury posiada osobowość prawną oraz działa na podstawie uchwalonego przez Radę Miasta statutu. Oznacza to, że jest odrębną od gminy jednostką organizacyjną i finansową, w imieniu której działa wyłącznie dyrektor instytucji kultury. Prezydent Miasta Lublin, wykonuje jedynie ściśle określone ustawowo i statutowo uprawnienia. W katalogu tych uprawnień nie ma jakichkolwiek instrumentów prawnych do władczego wkraczania w działalność artystyczną, twórczą, programową itp. instytucji kultury. Takie ewentualne działanie pozbawione byłoby mocy prawnej, a jednocześnie stanowiłoby przekroczenie uprawnień ze strony Prezydenta Miasta Lublin. W związku z powyższym, apel radnych Prawa i Sprawiedliwości oznacza wezwanie Prezydenta do złamania prawa, z czego radni powinni zdawać sobie sprawę. Zachęcanie przez radnych PiS do wysyłania protestów na adres mailowy Prezydenta należy traktować jako atak polityczny.

Z poważaniem Beata Krzyżanowska Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Lublin

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama