Nowy numer 33/2018 Archiwum

Oświadczenie Rektora i Senatu KUL

"Apelujemy o poszanowanie głosu sumienia pracowników służby zdrowia."

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, wierny Ewangelii i nauczaniu swego Świętego Patrona, potwierdza swoje niezmienne stanowisko wobec kwestii ochrony życia ludzkiego oraz wyższości prawa naturalnego nad prawem stanowionym, zgodnie z duchem i literą encykliki Jana Pawła II Evangelium vitae. Jesteśmy głęboko przekonani, że „lekarze, personel medyczny i pielęgniarski oraz osoby kierujące instytucjami służby zdrowia, klinik i ośrodków leczniczych powinny mieć zapewnioną możliwość odmowy uczestnictwa w planowaniu, przygotowywaniu i dokonywaniu czynów wymierzonych przeciw życiu. Kto powołuje się na sprzeciw sumienia, nie może być narażony nie tylko na sankcje karne, ale także na żadne inne ujemne konsekwencje prawne, dyscyplinarne, materialne czy zawodowe” (EV 74).

Za zgodne z misją KUL niezmiennie uznajemy prowadzenie badań naukowych w duchu harmonii między nauką i wiarą. Apelujemy o poszanowanie głosu sumienia pracowników służby zdrowia i wspieramy działania zmierzające do tego, ażeby polskie ustawodawstwo było w pełni zgodne z konstytucyjnie gwarantowaną wolnością sumienia i religii.

« 1 »

Zobacz także

 • szok
  26.06.2014 18:09
  wobec tego, co wielu wypisuje na forum, należałoby może uczynić rektorem o. Rydzyka - ot, Kościół byłby cudowną ręką prowadzony, a Lud Boży z nienawiścią na ustach ruszałby niszczyć wszystko, co nie PiS-owskie. pamiętajcie Krzyż Chrystusa nie był koloru biało-czerwonego. Był dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych. Bierzmy przykład z papieża Franciszka. Pozdrawiam
 • alice
  26.06.2014 19:53
  Mam obiekcje jeśli chodzi o klauzulę sumienia. Niektórzy lekarze mają sumienie w państwowym szpitalu, ale w gabinecie prywatnym "wywołują miesiączki" i wówczas jakoś sumienie im nie przeszkadza.

  Znacznie ogólniej: czy lekarz (niekoniecznie ginekolog) olewający pacjenta, odwalający kolejny przypadek, nierobiący badań niezbędnych do prawidłowej diagnozy=głupio oszczędzający, niedouczony, niewyspany i przepracowany albo przepity ma sumienie zabijając -na raty lub jednorazowo- pacjenta?
  Słyszę/czytam głównie o aborcji, a reszta??!
  Jest to piękny i bardzo odpowiedzialny zawód; wymagający wielkiej pokory, a z nią lekarze mają problem.
  Spotkałam wspaniałych lekarzy, ale tych, którzy zaszkodzili mojemu zdrowiu pamiętam znacznie dłużej….
  doceń 1
 • tak
  26.06.2014 22:51
  KUL potrzebuje egzorcyzmów i to natychmiast
  doceń 0
 • PIOTR
  03.07.2014 11:54
  Nareszcie jakieś mądre słowa tylko co z ;;całkowitym poparciem '' dla ks. Szostka sprzed 2 tygodni niech się ks. Rektor zdecyduje bo to trochę śmieszne
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma