Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Papieska nominacja dla księdza z KUL

Papież Franciszek mianował ks. dr. Piotra Pasterczyka, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury.

Ks. dr Piotr Pasterczyk jest wykładowcą na KUL. Ma 46 lat. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1993. W tym samym roku uzyskał magisterium z teologii dogmatycznej na podstawie pracy "Jedność doświadczenia filozoficznego u Edyty Stein", którą napisał pod kierunkiem ks. prof. Czesława Bartnika. Natomiast w latach 1995–1997 odbył studia w International Academy of Philosophy w Liechtensteinie. W roku 1997 napisał pracę magisterską z filozofii pod kierownictwem prof. Josefa Seiferta "Der Persnonenbegriff bei Hans-Eduard Hengstenberg". W latach 1997–2003 odbył studia z filozofii i teologii na Albert-Ludwigs Universität we Fryburgu Bryzgowijskim, a w roku 2001 obronił pracę doktorską w zakresie ekumenicznej dogmatyki pod kierownictwem prof. Gisberta Greshake’a: "Theologie des kirchlichen Amtes". W roku 2004 uzyskał doktorat z filozofii na podstawie napisanej pod kierownictwem prof. Günthera Figala pracy "Der Traum des Sokrates und das Problem der Dialektik im Theaitetos".

Sam o sobie pisze w profilu naukowym: "Filozofia antyczna, fenomenologia, hermeneutyka oraz antropologia kultury, antropologia kultu, religii i rytuału". Natomiast w rubryce zainteresowania, cytując Platona, podkreśla:  "Ja nie jestem w stanie, jak napis w Delfach powiada, poznać samego siebie. Więc mi się to śmieszne wydaje, kiedy siebie jeszcze nie znam, bawić się w jakieś nie swoje, niesamowite dociekania. Siebie samego badam, czy ja sam nie jestem bydlę bardziej zawiłe i zakręcone, i nadęte niż Tyfon, czy też prostsze i bardziej łaskawe, które z natury ma w sobie coś boskiego i coś niskiego".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma