Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kowalstwo ciągle trendy

Do niewielkiej miejscowości pod Lublinem zjechało ponad 50 kowali z całej Polski, a także z Białorusi i Ukrainy. Zmierzyli się w konkursie kowalstwa artystycznego oraz o Nagrodę Kowali Polskich.

Kowale w Wojciechowie spotkali się po raz XV. Spotkanie poprzedzone zostało tradycyjnie już Ogólnopolskimi Warsztatami Kowalskimi, które trwały od 1 do 13 lipca.

Kowalskie spotkania rozpoczęło sympozjum, w trakcie którego wygłoszony został wykład na temat zastosowania żelaza meteorytowego w kowalstwie użytkowym; był też pokaz kucia wyrobów użytkowych z żelaza meteorytowego. Dla tych, którzy zapomnieli już jak się wykonywało najpotrzebniejsze przedmioty gospodarstwa domowego, zorganizowano pokaz instruktażowy, podczas którego senior kowalstwa z północno-wschodniej Lubelszczyzny zaprezentował kucie siekiery oraz motyki trójzębnej metodą tradycyjną. W trakcie trzydniowych spotkań kowale mogli uczestniczyć w konkursie kowalstwa artystycznego oraz w pokazach kucia konia. Zwieńczeniem spotkania była dzisiejsza Msza św. w intencji kowali i pokaz kucia prac dowolnych. Ogólnopolskim Spotkaniom Kowali towarzyszyła prezentacja wyrobów kowalskich na stoiskach promocyjnych, wystawa prac kowalskich, kiermasz wyrobów ludowych i występy zespołów folklorystycznych. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama