Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Uśmiechy z całego świata

Wystawa podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej zawitała do Lublina. Galeria zdjęć to cykl ujmujący w kadrze 40 najpiękniejszych uśmiechów ze wszystkich zakątków świata.

Elżbieta Dzikowska to podróżniczka, autorka wielu książek, albumów, filmów dokumentalnych i wystaw artystycznych. Znana jest przede wszystkim z cyklu programów „Pieprz i wanilia”, który realizowała wspólnie z mężem, Tonym Halikiem. Jej wystawa eksponuje to, co wspólne ludziom różnych kultur i narodów, czyli uśmiech. Uśmiech zbliża i jednoczy, czyni nas piękniejszymi, młodszymi, życzliwszymi, optymistyczniej nastawionymi do świata. Uśmiech ułatwia życie, jest najlepszym terapeutą i dostępnym dla każdego językiem międzynarodowym.

Sztuka fotograficzna znanej podróżniczki skłania do przemyśleń nad wieloma problemami, które nurtują świat, nad wielokulturowością globu, jego różnorodnością, szacunkiem dla innych od nas ludzi. Ryszard Kapuściński we wstępie do albumu Elżbiety Dzikowskiej „Uśmiech Świata” pisał: „(...) Razem z autorką podróżujemy przez kraje i kontynenty, konstatując z radością, że jedną z cech łączących ludzi wszystkich ras i kultur jest zdolność do uśmiechania się, zdolność, którą posiadamy wszyscy niezależnie od tego, jaki mamy kolor skóry, jakim mówimy językiem, jaką wyznajemy religię. (...) w czasach przemocy i wrogości, w epoce zaślepionej nienawiści i żądzy upodlenia innych.(...)”.

Wystawa „Uśmiech Świata” Elżbiety Dzikowskiej odwiedziła już Warszawę, Olsztyn, Wrocław, Toruń, Kraków, Białystok, Gdańsk, Ostrołękę i Sanok. Teraz można ją oglądać w Lublinie holu Galerii Orkana.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma